А повчитись є чому… (ВІДЕО)

4 жовтня у залі засідань районної ради відбулася цікава зустріч депутатів районної ради, сільських голів, активу сіл з керівником Дунаєвецької ОТГ (Хмельницька обл.) та старостою одного із сіл. Як зазначила Е.В.Заяць, Хмельниччина нині є лідером у здійсненні реформи децентралізації влади. Дунаєвецька ОТГ є однією із найбільших в Україні, вона об`єднала 51 населений пункт, а це понад 39 тис.населення. «Ми також вчимося, – сказала гостя, – бо ж законодавство йде за нами, а не навпаки – як би мало бути. Питаємо в інших, ділимось своїм досвідом…»

Менш як за два роки цій громаді вдалося зробити немало. Отримавши у 2016 році від держави 21 млн.грн. на покращення інфраструктури, у Дунаївцях зуміли створити ефективне комунальне господарство, закупили чимало одиниць необхідної техніки ( подібне ми вже бачили в Новій Ушиці). Найперше вирішили зайнятися двома проблемами: дорогами і сміттям. Щоб люди відразу відчули позитивні зміни. Придбали пересувний цифровий флюорограф, спеціальні сумки для сімейних лікарів… Взагалі, що стосується медицини тут не ділили районну лікарню, а навпаки співфінансують і докладають всіх зусиль, щоб вона діяла. На всі три ОТГ, які створені в районні, працює один Центр первинної медико-санітарної допомоги. Що варто перейняти у хмельничан, то це найактивнішу участь у програмах Євросоюзу. Вони пишуть проекти, виграють гранти і їм багато чого вдалося зробити саме завдяки залученим з Євросоюзу коштам. Зокрема, у Дунаївцях облаштували Центр надання адміністративних послуг ( це 1,5 млн.грн.). Зараз готуються ще два проекти. Один по обладнанню сміттєроздільної лінії, другий – по розвитку спортивної бази!

«Тут  що головне? – розповідає Еліна Владиславівна. – Європейці хотять знати на що підуть кошти. У центрі проекту повинна бути людина. Обов`язково має бути співфінансування. Ми навіть зараз задумались над тим, щоб відкрити спеціальну посаду англомовного працівника. А взагалі треба об`єднувати людей, пояснювати, що до нас ніхто не прийде щось зробити, ми самі повинні…»

Із залу пролунало запитання: « А як ви співпрацюєте з районною владою?». Навіть видалось, що така постановка питання наших гостей подивувала. Бо у відповідь почули  таке. Регулярно проводяться наради за участю голови райдержадміністрації, голови районної ради та голів ОТГ, де вирішуються нагальні проблеми. І Дунаєвецька ОТГ бере участь у співфінансуванні практично всіх галузей.

Освітлення вулиць, ремонт доріг, впорядкування кладовищ, облаштування автозупинок і очищення криниць, створення кооперативів, будівництво спортивних об`єктів, централізоване вивезення твердих відходів… Слухаєш усе це, і стає сумно. Наскільки ми відстали! Скільки коштів втратили! А чим похвалимося у Сокирянській ОТГ? – Лавками примирення? Придбали машину для вивезення сміття, котра працює через раз? І в ці дні амбітні пристрасті не вщухають: у Сокирянській міській раді не приймають документи 13 сіл, які вирішили проєднатися до ОТГ!

Керівник Дунаєвецької громади теж на зустрічі зізналася: «Саме по собі наше місто виживе і без об`єднань, але ж села… Вони самі не зможуть…» Їхня ОТГ планувалася у половинному форматі, але села, яким належало згідно із Перспективним планом об`єднатися навколо центру у Маковому, виявили бажання бути в громаді з містом. І в Дунаївцях змушені були погодитись, бо там – теж люди.

У селах Дунаєвецької громади провели вибори старост. Їх нині – 27. Усі вони є членами виконкому.

Ще наші гості звернули увагу на важливість інформування населення. Люди повинні знати, що робиться. З цією метою проводяться консультації, «круглі столи», діалоги. Як розповіла староста села, запровадили Дошки інформації, а також такий метод інформування як «Від дверей до дверей». Кожна вулиця має свій комітет. Проводяться наради, на які від кожної вулиці делегують трьох чоловік.

Що важливо, у Дунаївцях розробили свою стратегію розвитку громади. Як каже її голова, у великій громаді акумулюється ресурс. Великим резервом для наповнення місцевого бюджету залишається інвентаризація землі. Як сказала Е.В.Заяць, «оподаткування – це величезне поле нашої діяльності. Усі проблеми держава скидає на наші плечі…».

Присутні в залі чимало запитували і почули щирі, відверті відповіді. Прикро, що за два роки наш район теж міг зробити значні кроки у своєму розвитку, натомість втратили близько 40млн.грн. І набули – розбрату, амбіційного протистояння і чвар не лише між селами, а й в родинах, де проходив «водорозділ».

І все ж. «Наш поїзд» ще не пішов. 13 сільських рад відправили рішення сесій про приєднання до Сокирянської ОТГ в облдержадміністрацію. Такий же пакет документів направляють у Сокирянську міськраду, але та їх… не приймає! То може сільським громадам організувати таку ж «ганьбу», як  була в Чернівцях 28 вересня, перед дверима міськради!?

Валентина ГАФІНЧУК