Актуальне інтерв’ю з головою Сокирянської районної ради Василем Васильовичем Козаком
unnamed

– Василю Васильовичу, події останніх місяців, активне впровадження реформ, зміни до чинного законодавства, стрімкий рух уперед ставлять багато питань, на які, подекуди, складно знайти відповіді. Мабуть, не тільки нам, працівникам місцевих засобів масової інформації, хотілося б почути Вашу думку стосовно процесів, які мають місце в нашій державі, як управлінця, аграрія та господаря.

 Актуальне питання – це впровадження медичної реформи. Як по-Вашому, реформування радянської системи охорони здоров’я буде нам на користь?

 – Сказати щось однозначно – не можу. Я – прихильник змін, особливо якщо ці зміни ведуть до кращого життя, до розвитку.  Ефективна чи не ефективна реформа системи охорони здоров’я нашої держави – покаже час. Наразі, вона поступово впроваджується і, на мою думку, основне завдання органів влади зробити все можливе, аби її реалізація пройшла максимально ефективно і зручно для людей. Ви ж розумієте, що в умовах сьогодення медичний заклад, який буде мати хорошу матеріально-технічну базу, відповідні умови та персонал – має шанс успішно розвиватись.

Вже не перший рік районна влада і я особисто працюємо над тим, аби заклади охорони здоров’я розвивались, мали належне оснащення та умови для надання медичних послуг. Ще у 2018 році районною радою, однією з перших серед районів області, прийнято рішення про реорганізацію Сокирянської районної лікарні та центру первинної медико-санітарної допомоги у комунальні неприбуткові підприємства. У тому ж році створено комунальне неприбуткове підприємство «Сокирянська стоматологія». Такі зміни були необхідні для того, аби ці установи могли вийти на прямі міжбюджетні відносини з Національною службою здоров’я України – національним страховиком, який укладає договори із закладами охорони здоров’я та закуповує у них послуги з медичного обслуговування населення, вартість яких, буде відшкодовуватись державою.

Наразі, районна лікарня надає 8 пакетів медичних послуг, якими можуть користуватись не тільки жителі району, але й сусідніх районів та областей. Чим більше людей буде звертатись до нашої лікарні за послугами, тим ефективніше вона буде розвиватись. Для того, щоб люди до нас йшли, мають бути створені відповідні умови: наявність обладнання, комфортні умови для перебування пацієнтів, кваліфікований персонал.

Я вважаю, і це не тільки моя думка, що наша лікарня найкраща серед районних лікарень в плані оснащення, забезпечення належних умов для лікування. Повірте, що гості, які побували в стінах нашого районного медичного закладу, глибоко вражені рівнем розвитку та забезпечення лікарні найвіддаленішого району області.

Нещодавно, в рамках спільного державно-приватного партнерства, в районній лікарні встановлено надсучасний комп’ютерний томограф, яким можна робити діагностику навіть маленьким дітям. Ідея встановлення копм’ютерного сканера у мене зародилась давно. Однак, враховуючи той факт, що апарат надзвичайно дороговартісний, придбати його за кошти районного чи будь-якого іншого бюджету було просто нереально. Тому партнерство з компанією «Медікал Сервіс Груп», яка купила та встановила апарат, я вважаю дуже вигідним та, в першу чергу, дуже корисним для жителів району. Пройти діагностику людина може в районній лікарні, у зручний для неї час, а опис знімків буде проводитись дистанційно кваліфікованими фахівцями з Івано-Франківська, Одеси, Ізраїля та Туреччини. Мало того, маючи таке обладнання, наша лікарня зможе отримати ще один пакет медичних послуг – лікування гострого мозкового інсульту. Уявляєте скільки людських життів можна буде врятувати, а скільки інсультів можна буде уникнути, зробивши завчасну діагностику?

До кінця року в планах також є відкрити відділення гемодіалізу. Приміщення для встановлення апаратури ми вже підготували, ремонт зроблено за кошти районного бюджету. Лікар і медичний персонал, який буде працювати у відділенні, проходять відповідну кваліфікаційну підготовку.

Працюємо і над розвитком первинної ланки системи охорони здоров’я – сімейної медицини. Від початку першого етапу медичної реформи, яка і передбачала реформу первинки, для потреб сільських закладів сімейної медицини, за кошти районного та місцевих бюджетів, придбано необхідне комп’ютерне обладнання. Для амбулаторій загальної практики сімейної медицини, за кошти субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на розвиток медицини в сільській місцевості, придбано 10 позашляховиків. Вважаю, це великим досягненням, адже це дасть можливість лікарю швидше дістатись до пацієнта. Окрім того, лікувальні заклади первинної ланки охорони здоров’я району в повній мірі забезпечені обладнанням, передбаченим примірним табелем матеріально-технічного оснащення закладів охорони здоров’я. За кошти субвенції з державного бюджету та дольової участі місцевих бюджетів було придбано 4 комплекти телемедичного обладнання для сільських амбулаторій. Дане обладнання дозволить консультуватися з вузькопрофільними лікарями дистанційно, не виїжджаючи із села.

У питаннях проведення заходів, спрямованих на запобігання поширенню та боротьбу з коронавірусною інфекцією, наш район, незважаючи на всі підводі камені та течії, також найкраще підготовлений. В стислі терміни медичний персонал лікувальних закладів був забезпечений засобами персонального захисту, самі установи – засобами дезінфекції, для працівників інфекційного відділення виділено спеціальне приміщення, забезпечене всіма необхідними умовами, де вони мають змогу проживати між змінами в період карантину.  Ще на початку березня нинішнього року в районній лікарні було 3 апарати штучної вентиляції легень, один з яких – дитячий. Наразі, наша лікарня має 12 апаратів штучної вентиляції легень та 12 кисневих концентраторів. Повірте, навіть не кожна обласна лікарня може похвалитись такими показниками.

Хочу зауважити, що до боротьби з поширенням коронавірусної інфекції долучились районні підприємства, установи та організації, сільські ради, приватні підприємці, пересічні громадяни. Ви знаєте, навіть ті сільські ради, які мають дефіцит бюджету і не мали жодного підтвердженого випадку захворювання на Covid-19, в скрутний час долучились до спільної справи та зробили свій важливий внесок. І з районного бюджету було мобілізовано понад мільйон гривень. При цьому, відверто кажучи, мене здивувала позиція Новодністровської та Сокирянської міських рад, які замість того, щоб допомогти районній лікарні та підтримати, почали шукати незрозумілі причини, підстави, звіти, статистичні дані і таке інше.

Якщо працювати спільно – на благо людей, то з будь – якої реформи може бути користь і позитивні зміни.

– Василю Васильовичу, скажіть, реорганізація закладів освіти, утворення освітніх округів та визначення опорних шкіл – чи не позначиться все це на якості надання освіти дітям, чи не призведе до закриття малокомплектних шкіл?

– Я вже неодноразово говорив, що реформи розробляємо не ми. Наше основне завдання забезпечити їх впровадження на місцях так, щоб було максимально зручно і корисно для людей.

Реформа системи освіти вимагає створення опорних шкіл та включення до їх складу, у якості філій, малокомплектних закладів загальної середньої освіти. Наразі, районна рада прийняла рішення про реорганізацію навчальних закладів. В районі визначено 6  опорних навчальних закладів з філіями,  3 навчально-виховних комплекси І-ІІІ ступенів та 1 заклад загальної середньої освіти І ступеню. На такій основі установи сфери освіти району почнуть функціонувати з 1 вересня 2020 року.  Ще раз наголошую, не мається на увазі закриття малокомплектних шкіл, вони залишаються функціонувати: деякі на рівні 1-4 класів, деякі – на рівні 1-9 класів.  Я особисто мав розмову з директорами шкіл і наголосив їм, що при реформуванні закладів освіти педагоги не повинні постраждати. Окрім того, ми вирішили питання з довозом учнів із закладів філій до опорного навчального закладу. Зауважую, що довозитись будуть тільки діти старших класів, початкова школа залишається в селі. Опорні навчальні заклади забезпечені шкільними автобусами. Нині, перевезення школярів до місць навчання здійснюють 8 автобусів, один з яких, на умовах дольової участі у фінансуванні районного бюджету, придбано в цьому році для потреб Білоусівського опорного навчального закладу.

Ми активно працюємо над ремонтом закладів освіти району. В поточному році, за кошти освітньої субвенції, виділеної на сферу освіти Сокирянського району, розпочато капітальний ремонт фасаду і покрівлі Ломачинецького закладу загальної середньої освіти. Хоча, кошти на заклади освіти села Ломачинці і на 2019 рік, і на 2020 рік були спрямовані до бюджету Новодністровської міської ради і лежать на рахунках без руху. Відверто кажучи, не розумію такої позиції. Вважаю, що першочерговим пріоритетом у роботі будь-якого органу влади має бути благополуччя людей, а особливо – дітей. Хочу зауважити, що районна влада неодноразово зверталась і до керівників Новодністровської міської ради, і до депутатів з клопотаннями спрямувати кошти, передбачені на сферу освіти села Ломачинці, до бюджету Сокирянського району, оскільки ці заклади перебувають на балансі відділу освіти Сокирянської районної державної адміністрації, а кошти на них отримує Новодністровська міська рада. Ось така колізія у нас виникла, але я вважаю, що в інтересах дітей, з неї можна знайти розумний вихід. Однак, поки що, на неодноразові запити та звернення, ми маємо тільки безпідставні відписки та повне ігнорування.

Аналогічна ситуація і з закладом дошкільної освіти села Ломачинці. У лютому місяці минулого року до бюджету Новодністровської міської ради надійшли кошти з державного бюджету на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій у сумі близько півтора мільйона гривень, які передбачались на реконструкцію дошкільного навчального закладу «Барвінок» села Ломачинці. Погодьтесь, сума не маленька. За ці кошти можна було, до прикладу,  добудувати спортивну залу і перекрити дах закладу. Протягом 2019-2020 років виділені асигнування не використовуються за цільовим призначенням та знаходяться в залишку на відповідному казначейському рахунку Новодністровської міської ради.

Нинішнього року також плануємо здійснити благоустрій території шкільного подвір’я Романковецького ліцею ім.К.Ф.Поповича, а також Грубнянського, Селищанського та Кулішівського навчальних закладів. Фінансування цих заходів буде здійснено за дольової участі бюджетів сіл та району. За сприяння народного депутата України Валерія Божика, нам вдалось отримати від Уряду, на капітальний ремонт покрівлі Грубнянського навчально-виховного комплексу, близько півтора мільйона гривень.

Розумієте, якщо є співпраця і правильний раціональний підхід – завжди буде користь для людей і перспектива розвитку.

– Не можу оминути увагою широко обговорюване питання децентралізації державної влади та формування адміністративно-територіального устрою регіонального та субрегіонального рівнів. Яка Ваша позиція відносно того, що центром об’єднаних районів визначено селище міського типу Кельменці, які переваги і незручності такого поділу для жителів району?

– Ви ж знаєте, що реформа місцевого самоврядування та територіальної організації влади триває вже сьомий рік. Зрозуміло, що рано чи пізно довелось би приймати фінальні рішення, тим більше, що у жовтні чергові місцеві вибори, які повинні пройти на новій територіальній основі громад і районів.

За словами експертів, моделювання нових районів здійснювалось таким чином, щоб центр району мав найбільш зручне траспортне сполучення з будь-якої точки нового укрупненого району. В нашому випадку логічно, що центром Дністровського району визначено Кельменці. І тут справа не в тому, що це не місто, а селище. Ми всі маємо зрозуміти, що до складу укрупненого району входить три райони і тому повинні бути враховані інтереси кожної адміністративно-територіальної одиниці.

Важливий той факт, що Кельменці розташовані посередині між Хотинським та Сокирянськими районами, а також містом Новодністровськ. Окрім того, тут знаходяться основні територіальні органи центральних органів державної виконавчої влади, правоохоронних та контролюючих органів, послугами яких роками користуються жителі Сокирянського та Хотинського районів, а також міста Новодністровськ. Хочу зауважити, що саме колишній народний депутат України Максим Бурбак, який так натхненно і наполегливо переймався питаннями благополуччя Хотинського району, сприяв тому, що ці установи розміщуються в Кельменцях.

Звичайно, як голова Сокирянської районної ради і, врешті, як житель Сокирянського району, я би також хотів, щоб центром було саме місто Сокиряни, або місто Новодністровськ. Тим більше, що на території нашого району розташовані важливі стратегічні об’єкти  української держави, одні з основних платників, які наповнюють державний бюджет – Дністровський каскад гідроелектростанцій – комплекс Дністровської та Нижньодністровської гідроелектростанцій, а також Дністровська ГАЕС. У червні минулого року депутати районної ради виступали з пропозицією визначити центром об’єднаних районів місто обласного підпорядкування Новодністровськ. Депутатам Новодністровської міської ради пропонували підтримати дану пропозицію. Знаєте скільки народних обранців міста енергетиків виступило за таку модель?  – Двоє – з 26 депутатів.

Я вважаю, що модель утворення Дністровського району з центром в смт Кельменці враховує інтереси всіх районів, які входять до його складу. Хвилюватися з того приводу, що центр об’єднаних районів буде на більшій відстані від його громади, аніж є сьогодні, неварто. Зі створенням об’єднаних територіальних громад у людей зникне потреба їздити до райцентрів вирішувати якісь питання. Все, що було важливе раніше в районному центрі — переходить в громади. Тобто тут проблем не повинно виникати.

– Василю Васильовичу, останнє питання, але не менш важливе. Районний палац культури – амбітний проєкт, на який сподівається вся Сокирянщина. Життєві та, мабуть, швидше політичні перипетії не дають моживості завершити будівництво важливого для району об’єкту. Ваша думка – районному палацу культури бути?

 – Хочу зауважити, ще це буде не просто палац культури, це буде  освітньо-мистецький центр, який надаватиме і освітні, і культурні послуги жителям громад. Це буде потужний мультифункціональний центр для культурного і освітнього розвитку. А згадайте, що було на його місці раніше! Коли у 2012 році я, будучи головою районної державної адміністрації, при підтримці Мінпаливенерго, за сприяння  ПрАТ «Укргідроенерго» та обласної державної адміністрації відновив будівництво об’єкту, мало хто вірив, що заклад буде мати перспективу розвитку. Що ми маємо сьогодні? Ми маємо нову надсучасну будівлю із облаштованою територією, у якій будуть розміщені районна та дитяча бібліотеки, мистецькі школи, кінозала, кімнати для розвитку аматорського мистецтва, інтерактивні молодіжні та дитячі простори, мультимедійні центри, спортивні, ігрові кімнати. Уявіть які можливості для розвитку будуть мати наші діти!

Наразі, ми працюємо над тим аби питання з фінансуванням робіт із завершення будівництва було вирішено. Справа в тому, що кошти, передбачені на розвиток об’єктів соціальної сфери Сокирянського району та міста Новодністровськ, ПрАТ «Укргідроенерго» спрямовує Чернівецькій обласній державній адміністрації, а обласна адміністрація спрямовує їх на розвиток об’єктів інфраструктури та соціальної сфери згідно із затвердженим переліком. Проблема полягає в тому, що кошти, спрямовані на Сокирянський район були освоєні в повній мірі, а кошти, виділені на місто Новодністровськ, не освоєні – вони перебувають на рахунках Новодністровської міської ради і не використовуються за призначенням. У зв’язку з цим, Сокирянський район не може отримати необхідні для завершення будівництва районного освітньо-мистецького центру додаткові асигнування.

Ми робимо все можливе, аби районний освітньо-мистецький центр все ж таки запрацював. На 21 сесії Сокирянської районної ради VІІ скликання депутати прийняли рішення звернутись до Президента України, Прем’єр-Міністра України, в.о.Міністра енергетики та захисту довкілля, генерального директора ПрАТ «Укргідроенерго» з клопотанням сприяти у вирішенні питання фінансування та завершення будівництва районного освітньо-мистецького центру, яке передбачалось ще у 2010 році, однак триває вже понад 30 років.

– Василю Васильовичу, дякуємо Вам за змістовну розмову. Бажаємо успіху у всіх задумах та починаннях.