Делегація Сокирянщини відвідала Дунаєвецьку міську об’єднану територіальну громаду

Найбільшим здобутком реформи децентралізації є передача повноважень та ресурсів на місця. У багатьох об’єднаних громадах нашої держави вміло скористались наданим шансом і повноваженнями.

Як це впроваджується на Хмельниччині, в найбільшій в Україні об’єднаній територіальній громаді, Дунаєвецькій, бачили  29 травня,  під час поїздки представники Сокирянського та Кельменецького районів. Участь в навчальному візиті взяли голова райдержадміністрації Петро Бескупський, голова районної ради Василь Козак, перший заступник голови райдержадміністрації Андрій Маркевич, заступник голови районної ради Олексій Бойко, сільські голови району. Дунаєвецька громада створена в 2015 році шляхом об’єднання 25 сільських рад (51 населеного пункту) і Дунаєвецької міської ради. Чисельність населення складає 39620 чоловік, площа близько 661 кв.м.

Про свої досягнення, проблеми та перспективи говорила міський голова Дунаєвецької міської об’єднаної територіальної громади Веліна Заяць та секретар ради Микола Островський. А напрацювання громади надзвичайно цікаві та корисні і почути справді було цікаво. Адже Дунаєвецька ОТГ є одним із першопрохідців та лідерів в Україні. Першим кроком, який був зроблений – це проведення виборів старости та поділ на старостинства, що надзвичайно спонукає до роботи та розвитку. Завдяки отриманій державній субвенції, а це більше 21 мільйона гривень, та її ефективному розподілі вдалося вирішити проблеми, які не вирішувалися роками: перекриття даху та заміна вікон в багатьох бюджетних установах. Та, як зазначила Веліна Заяць , побувавши в жовтні минулого року на Сокирянщині, вона приємно здивована побаченим – в районі це все вже є.

Першочерговість завдань розвитку Дунаєвецької громади вирішувалися разом, вивчаючи потреби кожного населеного пункту. Розпочали із забезпечення благоустрою, а для цього було закуплено сучасний, але не новий сміттєвоз за 800 тисяч гривень, придбано техніку для ремонту та розчищення доріг. Поблизу Дунаєвців тепер діє сміттєпереробний завод, куди для переробки звозять тверді відходи з усієї ОТГ. Відчули економію коштів жителі краю через впровадження енергоефективних  заходів – спорудження сонячних батарей на площі близько 40 гектарів.

Щодо основних пунктів стратегій розвитку, за словами пані Заяць, в першу чергу вони спрямовані на розвиток людського капіталу, бо основним багатством громади є люди і їх бажання змінити свій край на краще. При цьому, як зауважила Веліна Заяць, якщо населений пункт хоче розвиватися, то потрібно об’єднуватися у велику громаду, надавати якісні послуги та працювати для людей.

За словами керівників Дунаєвецької ОТГ,  без спільної участі всіх місцевих гілок влади та людей нічого зробити не можна, отож налагоджена співпраця з райдержадміністрацією, районною радою, проводяться спільні наради, колегії, запрошуються на сесії районної та міської рад. Завдяки бюджету громади, районного бюджету спільно долають проблеми в галузях освіти, медицини, культури. За умов медичної реформи, створення госпітальних округів, намагаються зберегти районну лікарню та покращити якість медичних послуг. За кошти міського бюджету придбано пересувний флюорограф, аналізатор для визначення 19 параметрів крові, закуплено сумки – укладки для сімейних лікарів.

Про розвиток сіл Соснівської та Миньківської сільських рад,  про актив, про форми господарювання, створення вуличних комітетів та організацію роботи розповідали  старости  населених пунктів. Наразі розглядається питання  формування ягідного кооперативу по збуту малини, яку тут вирощують чи не в кожному господарстві.

Відтак, під час круглого столу гості з  Сокирянщини та Кельменеччини мали змогу отримати відповіді на питання, що їх цікавили. Серед них: про пільгове харчування в школах, про розподіл коштів між громадами тощо.  За словами учасників поїздки, метою заходу було не скільки рекламування досягнень Дунаєвецької міської ОТГ, скільки приклад ефективного господарювання, визначення пріоритетів та спільної роботи влади для підвищення економічного потенціалу громади та стандартів життя кожного її мешканця.