Для Сокирянської міської влади здоров’я мешканців не в пріоритеті

Проблеми виживання в умовах реформування медичної галузі обговорювали днями на тематичній нараді за участю керівництва району. З початку здійснення заходів переформатування медичної галузі Сокирянщини, відповідно до вимог чинного законодавства, на базі Сокирянської ЦРЛ було створено чотири комунальних некомерційних заклади, які надають медичні послуги різного рівня. Попри складну економічну ситуацію та небажання керівництва об’єднаних територіальних громад  у повному об’ємі відшкодовувати витрати за надані медичні послуги населенню  цих новоутворень, очільникам закладів вдалось зберегти сільську мережу та частково покращити матеріальний стан.

Відтак,  як доповіла на нараді головний лікар Сокирянського Центру первинної медико-санітарної допомоги Анастасія Заремська,  на території району надання первинної медичної допомоги населенню здійснюють 14 амбулаторій, 13 з яких розташовані у сільській місцевості та 15 ФАПів. У закладі працюють 22 лікарі загальної практики – сімейної медицини, що надають медичну допомогу населенню чисельністю 42617 тис. осіб.

З липня 2018 року закладом заключено угоду з Національною службою здоров’я України про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій. У загальному матеріально-технічна база лікувальних закладів району впродовж  2018-І півріччя 2019 року була оновлена медичним обладнанням та виробами медичного призначення (ЕКГ-апарати, отоофтальмоскопи, тонометри, пульсоксиметри тощо). Станом на 26.07.2019 року виписано сімейними лікарями 4840 електронних рецепта, відпущено 3950.

На забезпечення пільгової категорії населення згідно Постанови КМУ № 1303 виділено кошти з районного бюджету 420 тис. грн., Сокирянською ОТГ- 400 тис. грн., Вашковецькою ОТГ – 20 тис. грн.

Проблемним, за словами Анастасії Євстафіївни, залишається стан  амбулаторії загальної практики сімейної медицини в селі Вашківці, в цій установі, чи не в єдиній в районі,  відсутні водопостачання, каналізація та стаціонарне опалення, що суперечить вимогам ліцензіїї. Втім,  керівництво Вашковецької ОТГ вперто не бажає іти назустріч медикам та покращити умови надання медичних послуг, за весь час сільська влада лише придбала 6 електронагрівачів, про те вони лише частково вирішують ситуацію. За власні кошти Сокирянським ЦПМСД проведено поточний ремонт кімнати денного стаціонару без співфінансування громади.

Відтак голова Сокирянської районної ради Василь Козак рекомендував керівництву Вашковецької ОТГ впродовж місяця забезпечити місцеву амбулаторію водопостачанням та опаленням, в іншому випадку він змушений буде вимагати від головного лікаря виключити з ліцензії на медичні послуги амбулаторію села Вашківці.

Вже кілька років головним болем  районної влади залишається нестача каштів на оплату праці  співробітників Сокирянської районної лікарні. Звітуючи перед присутніми, перший заступник  директора лікарні Тетяна Присакар  повідомила, що на 2019 рік на потреби закладу  було виділено з бюджету 35 млн. 500 тис. грн.. Касові видатки станом на    початок липня склали 15 млн. 28 тис., що значно менше запланованих сум. Нестача коштів на оплату праці медиків вже становить 2 млн. 885 тис. грн..

Фінансовий стан Сокирянської районної лікарні, яка надає послуги жителям всього району та міста Новодністровськ, в тому числі і двох громад  – Вашковецької та Сокирянської,  вкрай важкий. Адже при потребі асигнувань тільки на поточні видатки в майже 48 млн. грн.. з бюджетів усіх рівнів було передбачено лише трохи більше 35 млн. грн..

За словами Тетяни Еммануїлівни у нинішньому році Сокирянська міська рада вчергове не бажає відшкодовувати надані жителям міста медичні послуги. З початку року Сокирянська ОТГ переадресувала медичну субвенцію з держбюджету на рахунки лікарні в сумі  3 млн.  740 тис. грн.. В той же час за шість місяців фактичні видатки на лікування сокирянців і коболчинців становлять вже 5 млн. 80 тис. грн..

Відтак 1 млн. 400 тис. грн. Сокирянська міська рада заборгувала лікарні за надані послуги своїм мешканцям, ця сума приблизно така ж, як вартість недобудованого фонтану у райцентрі. Втім, у міських владних кабінетах вперто ігнорують і цю проблему, очевидно, що здоров’я місцевих мешканців для Равлика і компанії не в пріоритеті. Чи будуть жителі Сокирянської ОТГ в найближчому майбутньому самі оплачувати своє лікування, наразі невідомо, однак ситуація з фінансуванням діяльності Сокирянської районної лікарні вчергове потребує негайного втручання.