Доля кожної школи на Сокирянщині – важлива
опорна

Зберегти мережу освітньої галузі, дати право кожній дитині вчитися комфортно і ефективно, вміло оновити матеріальну базу шкіл – нагальні питання для обговорення у населених пунктах. Діяти треба виважено і приймати доленосні рішення дуже відповідально.

Створення опорних шкіл з їх філіями жителями Сокирянщини сприймалося неоднозначно, а у деяких населених пунктах, навіть, супроводжувалося протестами. Час іде і стає зрозуміло, що процеси оптимізації шкільної мережі – незворотні. А подекуди – це єдиний шанс зберегти маленькі навчальні заклади, аби в селі  була можливість отримати хоча б початкову освіту. Стає зрозуміло, що у пріоритеті – порятунок сільського осередку навчання та розвитку.

Тож днями  на базі Романковецького ОНЗ відбулася виїзна нарада при голові Сокирянської районної ради Василю Козаку та в.о. голови райдержадміністрації Андрію Маркевичу. Мета зустрічі – обговорити та вирішити проблемні питання, що виникають у процесі оптимізації навчальних закладів, бо,  як було неодноразово зазначено, часу – обмаль. Тож участь у  нараді взяли сільські голови та директори навчальних закладів району.

Передувала офіційній частині презентація Романковецького закладу освіти, як яскравого прикладу першого ОНЗ на теренах нашого району. Романківчанам, як першопрохідцям реформи,  вдалося отримати із державного бюджету на свій ОНЗ чималу суму коштів, яку спрямували на розвиток гімназії та філій – Олексіївського та Новоолексіївського НВК. Відтак учасникам продемонстрували результати освоєння фінансів та чималі ентузіазм і зацікавленість у розвитку навчального закладу. Гості змогли оцінити кабінети логопеда, психолога, ігрові та навчальні кімнати, що обладнані сучасною технікою, дидактичними матеріалами, словом,  – за останніми тенденціями реформи.

Детально на нововведеннях та освітніх змінах зупинилася начальник відділу освіти, молоді та спорту РДА Галина Рябко. Вона проаналізувала перший етап – реформування початкової освіти, який триває вже майже 2 роки, розповіла про переваги, сучасні концепції та методики. Також зупинилася на питанні мотивації вчителів, зауваживши, що педагоги, які пройшли сертифікацію,  отримують заробітну плату більшу на 20%. Приємно, що двоє  вчителів Сокирянщини – представники Романковецького та Лопатівського навчальних закладів,  пройшли ці випробування.

Звичайно, головним питанням зустрічі стала оптимізація шкільної мережі району. Нині чітко зрозуміло, що малі школи матимуть майбутнє тільки тоді, коли об’єднаються із більшими навчальними закладами. Станом на 2019-2020 навчальний рік у районі є декілька освітніх установ, де кількість учнів не перевищує навіть 50. Тому фахівці розробили модель опорних навчальних закладів Сокирянського району, обговорення якої стало пріоритетом зустрічі.

Як наголосив голова Сокирянської районної ради Василь Козак, зараз найважливіше  – в стислі терміни створити ОНЗ, зберегти маленькі школи та використати фінансовий ресурс держави, що направляється на нові освітні структури аби оновити матеріально-технічну базу галузі освіти району. Більше того, це фінансування напряму залежить від спроможності громади і тут – масштабне поле для роздумів та виважених рішень.

Тож зараз рішення  – за населеними пунктами. У стислі терміни представники місцевого самоврядування, педагогічних колективів та батьківських комітетів мають обговорити запропоновані моделі опорних навчальних закладів та ухвалити відповідні рішення. Настав час відкинути амбіції і подбати про долю сільських шкіл, навіть, найменших.