ДП «Сокирянське лісове господарство» закінчує проведення осінніх лісокультурних робіт
  • OLYMPUS DIGITAL CAMERA

  • OLYMPUS DIGITAL CAMERA

  • OLYMPUS DIGITAL CAMERA

  • OLYMPUS DIGITAL CAMERA

  • OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Благородна професія лісівника дуже важка й відповідальна. Але не завжди вдячна, бо для більшості людей вона залишається малопомітною. Серед пересічних громадян часто можна почути, мовляв “лісники тільки те й роблять, що вирубують ліс”. Мало хто задумується над тим, звідки ­беруться молоді ліси і який шлях проходить це лісовідновлення. Діяльність лісівників надзвичайно багатогранна: щоб виростити ліс, потрібно зібрати насіння, виростити сіянці, посадити їх на підготовлені ділянки, постійно проводити догляд за лісовими культурами у вигляді прополювання, прорідження, санітарних рубок, охороняти їх від хвороб, шкідників, пожеж, самовільних ­рубок. І тільки коли ліс досягне стиглого віку, його заготовляють для потреб суспільства – збирають так званий урожай. Хочеться звернути увагу на те, що якщо сільгоспвиробник вчасно не збере урожай зерна, картоплі чи інших культур, навряд чи назвуть його гарним господарем, а от до лісівників ставлення чомусь зовсім протилежне.

Гаряча зараз пора у лісівників. У ДП «Сокирянське лісове господарство» стараються погожі осінні дні використати сповна. Завершують агротехнічні догляди за лісовими культурами, посівами й шкілками в розсадниках, висаджують вкорінені живці декоративних порід в контейнери та відкритий грунт шкільних відділень. Всього з початку року було проведено доглядів за лісовими культурами 548,5 га, а також за захисними насадженнями 26,4 га. Висаджено вкорінених живців 19,156 тис.шт., з них у контейнери 1233шт.

Сприятливі кліматичні умови протягом вегетаційного періоду та вчасний догляд дозволили виростити достатню кількість якісного садивного матеріалу у відкритому грунті й в умовах контрольованого середовища та забезпечили добрий ріст і розвиток рослин на лісокультурних ділянках.

Головне завдання для лісівників підприємства осінньої пори — заготівля якісного насіння лісових порід. Заготовлено 5 тонн жолудя дуба звичайного, а також 100кг дуба червоного, 20 кг липи дрібнолистої, 20 кг ясена звичайного та 20 кг клена явора. Проведено осінній висів зібраного лісового насіння у розсадниках на площі 1,123га.

З початку року створено 55,8 га культур, з них 2,3 га – нові ліси. Цьогорічній осінній сезон посадки лісу першими на підприємстві розпочали працівники Ломачинецького лісництва. Із залученням громадськості, представників Чернівецького обласного управління лісового та мисливського господарства, спеціалістів лісгоспу та учнів Ломачинецької ЗОШ I-III ст. створено 4,6 га. лісових культур, шляхом висіву жолудя дуба звичайного. В даний час працівники Кельменецького, Іванівецького, Романківецького та Сокирянського лісництв завершують посадку лісових культур, яких в осінній період було створено 23,1 га.

Також провели доповнення молодих посадок на 46 гектарах. Останніми роками, зі зміною кліматичних особливостей, літні ділянки, що вийшли з-під суцільний рубань, стараємося заліснити восени, бо відсутність високих температур, нижча інтенсивність випаровування вологи та перебування саджанців в стані біологічного спокою дають кращу приживлюваність.

На тих ділянках, де неможливо провести осінню посадку, здійснюється очищення від порубкових решток, відповідно до лісорослинних умов готується грунт під посадки наступного року.

В ДП “Сокирянське лісове господарство” з початку жовтня здійснюється інвентаризація лісових культур, посівів та плантацій. Робота ведеться у всіх підрозділах підприємства,  які пов’язані із вирощуванням посадкового матеріалу як лісових, так і декоративних порід. Адже підрахунок живців у теплицях, шкілок та плантацій є досить копіткою та енергозатратною працею.

Лісові культури 1, 2 – та 3 – річного віку проінвентаризовано на площі 167 га, з них лісові культури 2018 року  – на  53,5 га, фактична приживлюваність складає 91%, при нормативній 91 % , створені нові ліси на площі 2,3 га, фактична приживлюваність 91,9 %, при нормативній 91 %, 2017 року – на площі  57 га, фактична приживлюваність складає 91 %, при нормативній 91 %, 2016 року – на площі 53,3 га, досягнута приживлюваність 89%, при нормативній 88%, створені нові ліси на площі 0,7 га, фактична приживлюваність 86 %, при нормативній 85 %.

Атестацію незімкнутих лісових культур в лісовому фонді проведено на площі 279 га, з них атестовано по І класу якості лісові культури на площі 33 га (12%), по ІІ класу – 160 га (57%), по ІІІ класі – 85 га (31 %). Не атестованих лісокультурних об’єктів та загиблих насаджень не виявлено.

Атестацію незімкнутих лісових культур (нові ліси) проведено на площі 46 га, з них атестовано по І класу якості лісові культури на площі 4 га (9%), по ІІ класу – 30 га (65%), по ІІІ класі – 12 га (26%). Не атестованих лісокультурних об’єктів та загиблих насаджень не виявлено.

У  цьому році вирощено всього 350 тис. штук стандартного садивного матеріалу, в.т.ч. 53 тис. штук стандартних укорінених живців декоративних порід. А також 55 тис. штук придатного до реалізації декоративного посадкового матеріалу – туй різних форм, ялівців, самшиту та інших порід.

У вкриті лісовою рослинністю землі переведено 74 га лісових культур, та 13 га природного поновлення. Не переведених у встановлені строки лісових культур не виявлено.

Завжди потрібно пам’ятати, що ліс – це культура поколінь. Ми користуємося природними ресурсами, які створили наші діди й прадіди, і в свою чергу вирощуємо ліс для наступних поколінь.

 

Маковійчук Тетяна,

інженер лісових культур ДП «Сокирянське лісове господарство»