Електронні петиції – це засіб вирішення проблем чи просте «замилювання» очей громадськості?

Електронні петиції – новий спосіб заговорити про проблему на великий загал. Ось уже декілька років громадськість має змогу звертати увагу влади  на питання, які потребують негайного вирішення. Механізм такий: на офіційних сайтах органів місцевого самоврядування чи громадських організацій містяться окремі розділи, на яких кожен бажаючий може зареєструвати петицію. Цю проблему обговорюють та залишають підписи в її підтримку. Коли вона набирає встановлену кількість автографів, то виноситься на розгляд тієї чи іншої ради депутатів.

Здавалося б, що все просто та доступно. Зареєстрував запит, зібрав підписи, розглянули та вирішили проблему. Але так буває тільки тоді, коли у вирішенні питань дійсно зацікавлені. Якщо ні, то електронні запити громадян перетворюються у справжнісінькі ребуси.

Головним каменем спотикання є кількість підписів, які необхідні для розгляду петиції. Проведемо порівняння. В місті Чернівці, де  населення в рази більше,  ніж у Сокирянах, ця кількість становить 250 підписів. У Сокирянському районі, який теж логічно більший,  ніж саме місто,  для розгляду звернення необхідно зібрати 75 автографів жителів нашого краю. Виділяється тільки Сокирянська ОТГ. При кількості населення трохи більше 10 000 осіб, міська влада просить аж 200! підписів. Логічно? Мабуть, не дуже.

Та змінити щось важко, адже у Законі України «Про звернення громадян» чітко прописано, що кількість підписів регламентує орган місцевої влади, але встановлюються і певні межі. Якщо кількість населення від п’яти до п’ятдесяти тисяч необхідний мінімум – 100 підписів. Але міська влада Сокирянської ОТГ живе, мабуть, за олімпійським принципом «Більше, вище, сильніше»?! Жаль тільки, що це не завжди на користь громадськості.

На даний час на офіційному сайті ОТГ зареєстрована єдина електронна петиція. Її суть полягає у клопотанні про ремонт тротуарів по вулиці Серафимовича, що в місті Сокиряни. І яка ж ситуації? До кінця терміну для збору підписів залишилося ще 14 днів, а не вистачає 59 голосів. Хіба це не свідчення того, що 200 підписів – це недосяжна кількість? Особливо це стосується питань, які стоять в пріоритеті малої кількості населення міста, а також саме конкретно мешканців вулиці Серафимовича.

Ще однією проблемою є низька проінформованість жителів про переваги електронних петицій. Погодьтеся, що люди старшого покоління навіть не мають уявлення, що так можна висловити свою думку та підтримку. Крім того, не всі мають можливість самостійно зареєструватися в системі електронних петиції. Причин багато – відсутність Інтернету, невміння користуватися ПК, труднощі при реєстрації, адже процес теж доволі непростий (зокрема, обов’язково необхідно вказувати адресу електронної пошти, якої в багатьох зовсім немає) та багато іншого.

Звичайно, можна допустити, що система запровадження електронних петиції тільки на стадії свого розвитку, і з часом вона набуде більш ширших масштабів. Але в Сокирянській ОТГ кількість необхідних підписів занадто велика. Щоб іти назустріч громадськості і разом співпрацювати в питаннях покращення добробуту населення, необхідно зробити оптимальні умови для досягнення успіху.

Залишається чекати результатів, які дасть перша електрона петиція. Надіємося,  що знайдуться ще 59 жителів міста, яким небайдужа якість тротуарів на вулиці Серафимовича і міська влада зверне свою увагу на цю проблему. Буде прикро, що якщо ця петиція стане першою і останньою на сайті Сокирянської ОТГ через необґрунтовано завищену кількість необхідних підписів.