Із допомогою Корманя Василь Гостюк хоче роз`єднати Сокирянщину
04ae68d6a0c95e86ccd1826ceb4c9ad4

У неділю, 4 лютого, у нашому красивому, мальовничому, роботящому Кормані відбулися батьківські збори, які переросли у громадські слухання по реформі децентралізації. Майже 90 присутніх у залі Корманського НВК проголосували за об`єднання із Романківцями. Благословляв усе це заступник голови облдержадміністрації В.І.Гостюк. Розмова була бурхливою. Присутнім і «попередженим» був на зборах і заступник голови Сокирянської районної ради О.С.Бойко.

– Олексію Сергійовичу, районом поповзли вже різні чутки про «революцію» в Кормані. Нашим читачам хотілося б знати з перших вуст, що і як насправді було? Можливо, це вже почав втілюватися в життя той план Бурбака-Гостюка, про який сільським головам ці можновладці розповіли 29 січня після прес-конференції в облдержадміністрації, про  яку «Дністрові зорі» вже писали. Нам тоді чітко пояснили, що Гостюк зі своєю командою приїде в кожне село, яке не виявило бажання приєднатися до Вашковецької ОТГ, проведуть «свої» громадські слухання і «перевернуть» мізки усім сельчанам, як вони це вміють.

– Вважаю, для того, щоб люди зрозуміли, що діється, треба повернутися до подій, які передували зборам у Кормані. Як відомо, на останній сесії районної ради було прийнято рішення про створення на базі Шебутинецького НВК опорної школи І-ІІІ ступенів та її філії Корманського НВК І-ІІ ступенів. Такою зараз є політика держави щодо реформи освітньої галузі. Районний відділ освіти в даному випадку виконував прямі доручення Департаменту освіти і науки, що підтверджується обласною держадміністрацією. Держава мотивує такі процеси і виділяє на кожну опорну школу два мільйони гривень. За ці кошти можна було б значно покращити матеріальну базу новоствореної освітньої установи. Депутати районної ради ніколи не діють всупереч інтересам сільських громад. Але оскільки така заява через відділ освіти, молоді та спорту РДА надійшла на розгляд сесії її й задовільнили.

Що сталося потім? 24 січня у Кормані за участі 208 осіб була проведена зустріч із батьками та жителями села. На збори прибули начальник відділу освіти, молоді та спорту РДА Галина Рябко, представник Центру якості освіти ОДА Андрій Вовк, радник з питань децентралізації Тарас Прокоп та інші відповідальні особи з обласного центру. Щодо останнього, мабуть, кожному було дивно: причому цей радник до питань освіти? Цей факт ще раз засвідчує, що ситуація була заполітизована. Що це був привід ще раз порушити в цьому селі, яке вже приймало рішення приєднатися до Сокирянської ОТГ, проблему реформи децентралізації у нашому районі.

Поговорили, обговорили і вирішили звернутися із проханням до районної ради, щоб на наступній сесії внести зміни до рішення за № 02/10-18 від 12 січня 2018 року «Про створення опорного навчального закладу на базі Шебутинецького НВК…», аби залишити без змін Корманський НВК, тобто заклад І-ІІІ ступенів.

4 лютого у Кормані знову збирають збори. Знаючи, що там питання порядку денного торкається рішення районної ради, знову ж таки – відміни вищезгаданого рішення сесії, я вирішив теж прибути на цю зустріч. Відверто кажучи, мені було незрозумілим, чому збори оголошено повторно з того ж  питання. Я запитав про це ініціаторів зборів, але мені ніхто не хотів відповісти. Упродовж десяти днів, які минули між цими зібраннями, ініціативна група могла надати районній раді протокол зборів від 24 січня і ця пропозиція була б розглянута на черговій сесії райради. У свою чергу, я вже направив відповідь на звернення до райдержадміністрації, щоб дане питання розглянути ще раз і внести зміни, які пропонували у Кормані.

Але, очевидно, в організаторів зборів 4 лютого було інше завдання. Другим на зборах почали розглядати питання децентралізації. У ході виступів заступника голови облдержадміністрації Гостюка, інших гостей з області, які переймаються питаннями децентралізації в Сокирянському районі, прозвучало, що районна рада не має права вмішуватися в реформу. На що я відповів, що ні голова районної ради, ні його заступник не брали участі в громадських слуханнях. А на ці збори я прибув лише тому, що розглядалося питання освіти.

У той же час заступник голови ОДА закинув у зал провокативну думку про те, що районна рада виступає проти об`єднання Корманя із Романківцями, бо дехто втратить свої посади і фінансові ресурси. Але заступник голови ОДА мав би знати, що апарат Сокирянської районної ради за кількістю працівників найменший в області. Що якби ми боялися втратити посади, то були б проти об’єднання, бо при створенні однієї громади необхідності в райрадах немає.

Дійшло до того, що мене попередили, якщо я буду ще виступати (або задавати незручні запитання гостям з області), то мене із зали виведуть. Ось яким високим був градус цієї розмови. Не давали висловити свою думку і сільським головам, які прибули на ці збори. Навпаки, обізвали та показали представникам з області, як треба підтримувати рівень добросусідства. Зате більш комфортно почували себе окремі представники Сокирянської ОТГ та прибулі активісти із Романківців.

Учасники зборів запитали Корманського сільського голову, чому немає Романковецького сільського голови, бо хотіли почути його позицію. Але, очевидно, ініціативна група його не запросила (знаючи його позицію). Це не завадило делегатам із Романківців використати брехливі звинувачення на адресу посадових осіб району, розхвалити Сокирянську громаду, але замовчати «другу сторону медалі». Ніхто не сказав, що Сокирянська міська рада отримала базової дотації 3 мільйони гривень, а лише на утримання її апарату у 2018 р. потрібно – понад 6 мільйонів. У той же час Сторожинецька ОТГ отримала 22 млн.! А за загальним рейтингом об`єднаних громад – Сокирянська ОТГ посіла лише 146 місце в Україні. Ніхто не розповів про проблеми їх громади, яких також багато і важливих,  бо не вистачає коштів і кадрів, що вони також створюють опорні школи.

Представник із Рукшина продемонструвала, що в їхніх установах поміняли вікна. Досягнення! У наших селах вікна поміняли ще років п`ять-десять тому. Не було сказано, що район за останні два роки втратив до 100 мільйонів гривень саме через те, що не створено однієї великої громади. Не сказали, який коштовний джип придбаває Сокирянська міськрада (майже півмільйона). Про те, що в Коболчині на нове кладовище запланували 3 млн.грн. витрат. Не було сказано, що чим більша сім`я, тим легше буде вирішувати проблеми. Бо питома вага податків буде більшою. Не пояснили із чим, із ким судився міський голова Равлик, якщо Перспективний план передбачає три громади: Сокирянську, Новодністровську і Вашковецьку? І все це вони добре знають.

– То це взагалі якийсь абсурд виходить. Василь Гостюк і Василь Равлик не втомлюються 14 сільським головам і людям, які за ними стоять, повторювати, що треба діяти, суворо дотримуваючись Закону. Мовляв, Кормань, Грубна, Братанівка та інші села розташовані більш як за 25 км. від Сокирян, тому їм приєднуватися до міської ОТГ не можна, мовляв їхній шлях лише до Вашковецької ОТГ. Але… Щоб не допустити створення великої Сокирянської ОТГ, приєднання 14 сільських рад, вони самі готові порушувати Закон. Як можна було корманчанам взагалі говорити про Романківці, якщо такої ОТГ в Перспективному плані немає?

Приходить на думку й інше. Невже в селі не розуміють, що зараз їх нахабно використали. Хай би кожен задав собі запитання: а чому це в неділю, у вихідний день, цей начальник з області приїхав у таке далеке село? Його що так нестерпно болить душа за корманчан? Звичайно, ні. Поставлено завдання у будь-який спосіб «розірвати» Сокирянський район. А потім, дорогі жителі села Кормань, про вас той чоловік зі своєю командою з області забуде навіки  і ваші проблеми, яких накопичиться ще більше, нікого не цікавитимуть. Хіба не так? Невже в залі не знайшлося людей, які могли б це пояснити?

– Збори проходили надто емоційно й бурхливо. Й, на мою думку, давалась можливість доносити ситуацію тільки однобоко. В такій обстановці годі й говорити про якусь виваженість чи розсудливість. Попри це все я поважаю ті думки й бажання, які висловили корманські люди.

Знову ж таки хочу нагадати, що ні з облдержадміністрації, ні з Офісу реформ ніхто не приїжджав на громадські слухання у Коболчин, у деякі інші села. Вони їдуть туди, де є якийсь їхній інтерес, де, як кажуть, треба «дотиснути». У Кормані це спрацювало. Що найбільш дивно, заступник губернатора знає, що такої громади як Романковецька у Перспективному плані немає, і в той же час дозволив порушувати порядок щодо утворення ОТГ. Якщо 14 сільських рад прийняли рішення приєднатися до Сокирянської ОТГ – то це порушення методології. Якщо ж порушення вигідне – то це приймається. І те, що в Корманя з Романківцями навіть межі не має, це нікого не обходить. Але ж їх нічого не поєднує з нашим районом, тому все це для них так просто і легко.

– Люди ж не знають, що вимагають створити опорні школи не з району, а з області. Саме Гостюк цього й вимагає від відділу освіти. Але про це він у Кормані промовчав?

– В такій ситуації бути, звичайно, не надто приємно. Я все таки запитав: яка послуга з усіх найважливіша? Медична. То як же тоді розуміти методики цих реформ? Там визначена віддаль 60 км. за 60 хв. до госпітального округу, а в нас від Волошкового до Хотина – 100 км. Значить хвору людину можна везти через таку віддаль – це не порушення методики, а здоровій людині приїхати із Корманя до Сокирян, наприклад, за довідкою – порушення. На це також ніхто не відповів. Тут якраз можна згадати поговірку, що «закон як дишло…». Як кому вигідно, так його й застосовують. По медичній реформі до представників ОДА  також не виникало питань. Прозвучало те, що вони нам збережуть ФАПи та амбулаторії. Але збережуть заклади  за рахунок місцевих бюджетів, тобто за наш рахунок. Виходить, що спочатку створюють ці умови, а потім великодушно нам їх вирішують. А в усьому винна районна рада.

Не всі люди у Кормані поділяють таку позицію, але це їх вибір  і їм там жити. Районна влада прийме будь-яке рішення їх громади. Що далі буде – час покаже.

За розмову подякувала

Валентина ГАФІНЧУК

Р.S. До тих читачів, які переглянули відео сюжет, виставлений на сайті Північно-Бессарабського порталу 7 лютого. Йшлося про те, як сільські голови ходили до міського голови В.Равлика дізнатися, чи виносилась Резолюція Народного віча, що відбулося у Сокирянах 31 січня, на обговорення сесії. Що ми почули і побачили? – Самовпевнену, зарозумілу людину, яку чужі проблеми ніколи не хвилювали, яку, крім особистої вигоди, нічого не цікавить, і яка не вміє нікого чути. Щодо зустрічі із сільськими головами, то він їх усіх послав… у Вашковецьку ОТГ. Отакого голову собі обрали сокирянці. І він чомусь вирішив, що це навічно. Що ж, гуртуймося міцніше, щоб цю „продажну стіну” пробити…