Кого рятує така децентралізація? Мальовнича Сокирянщина втрачає надії на розвиток і процвітання через безглузді дії колишніх чиновників, проте є нові сили, здатні показати справжню цінність реформ громад

Новий прем’єр-міністр України Олексій Гончарук відразу ж після свого призначення на посаду заявив, що потрібно невідкладно завершити процес децентралізації. А на Чернівеччині – запитань до реформи, вірніше до того, як її впроваджували, більше, ніж відповідей. Щодо Сокирянського району, то тут лідирують, так звані, «білі плями», а по факту – населені пункти, які відстоюють свою позицію і не забажали об’єднуватися так,  як вирішував на той час народний депутат Бурбак.

Влада у країні змінилася, ми обрали нових представників у Парламенті. Тож і надії, що людей почують та внесуть зміни до перспективного плану відповідно рішень сільських рад, – освіжилися.

Тож вчора з ініціативи міжфракційної робочої групи обласної ради відбулася зустріч з питань внесення змін до перспективного плану формування територіальних громад Чернівецької області. Серед запрошених – народні депутати України від партії «Слуга народу», що представляють у Верховній Раді нашу область – Валерій Божик, Максим Заремський, Георгій Мазурашу, Олена Лис та Максим Павлюк. Участь у засіданні робочої групи також взяли голови районних і сільських рад, депутати.

Проблемні питання ось уже декілька років виникають у кожному районі. І, як не прикро, щоразу вказують на некомпетентність, чи просто нерозбірливість та «підневільність» розробників цього перспективного плану. Ситуації різні – зміни вносилися без рішень сільських рад, громади всупереч всезагальному запереченню об’єднували так, як на той момент було вигідно вищим чиновникам. Як результат, – низка судових позовів, «сирий» перспективний план, який багатьох не влаштовує, а головне – втрачений час та фінансовий ресурс.

Яскравий приклад – Сокирянський район. У 2015 році, щоб показати, що реформа почала діяти,  створили дві громади, де об’єдналися по два населених пункти – Сокирянська та Вашковецька ОТГ. Що ж із цього експерименту вийшло? Вашковецька громада поки що утримується лише за рахунок державних субвенцій, що буде далі – невідомо, у Сокирянах – дублюють послуги, уникаючи співпраці з органами районної влади, що і так вже надавалися, утримують чисельний штат міської ради, витрачаючи на це мільйони гривень з бюджету. Коли інші 14 населених пунктів Сокирянського району на неодноразових громадських слуханнях виявили бажання приєднатися до Сокирянської громади нардеп Бурбак, чиновники облдержадміністрації, зокрема заступник Гостюк, та сумнівні експерти почали колотити районом та перекроювати його карту на свій лад.

Епопею створення так званої Новодністровської громади пам’ятає вся Чернівеччина та і Україна також, бо випадків, коли вибір людей «ламали» під прикриттям спецпідрозділу «Корд», що зі зброєю приїхав у маленьке село, яке не хотіло здатися – наша незалежна держава бачить не так часто. Що із цього вийшло? Громадські слухання у Ломачинцях ніхто не взяв до уваги, рішення ухвалили «по-тихому»,  за круглим столом між своїми, і що головне, –  ОДА взяла до уваги пропозицію саме жменьки зацікавлених. Псевдо громаду створили, бо ж в той час у Кабміні теж все вирішувалося, так би мовити, в кулуарах, а нині – тривають судові тяжби. Придністровські села своєї згоди на об’єднання з «містом енергетиків» не надавали, до Сокирян їх приєднувати не хочуть, коли ж виявили бажання створити свою громаду з центром у селі Василівка, де є прекрасна податкова база і фінансові можливості, таку перспективу «зарубали на корені» – облдержадміністрація визнала таку громаду неспроможною. У той час, коли всіма можливими та неможливими способами «рятують» Вашковецьку ОТГ…

Почувши реалії втілення реформи децентралізації на Чернівеччині, у депутатів «очі полізли» на лоба. В голові нардепів не вкладається, як, чому і за чиєї вказівки крайова влада ігнорувала бажання, бачення та волевиявлення людей. Голова депутатського об’єднання «Буковина», представник 204-го виборчого округу Валерій Божик поцікавився у представників ОДА, як наразі потрібно кваліфікувати їх дії, які не відповідали тим рішенням, які були ухвалені на сесіях сільських, районних та обласної рад. Також нардеп запевнив присутніх, що далі ця ситуація не продовжиться, він із колегами обов’язково звернуть увагу міністерки з питань розвитку громад та територій Альони Бабак на ситуацію у Чернівецькій області.

Також присутні поцікавилися у народних обранців, чи зникне  найближчим часом із закону про об’єднання територіальних громад пункт про добровільність. Депутати завірили, що якщо це питання виноситиметься на розгляд, вони апелюватимуть про збереження права вибору при об’єднанні.

Заслухавши представників районів та взявши до уваги їх пропозиції, депутати Чернівецької обласної ради, що формують міжфракційну робочу групу, ухвалили рішення, що на сесії не розглядатимуть питання децентралізації, допоки державна адміністрація не внесе зміни до перспективного плану відповідно до рішень, які їм надали сільські ради.

Але нагадаємо, що Чернівецька область вже майже рік залишається «обезголовленою». Наразі обв’язки голови виконавчої гілки влади краю виконує заступник Павлюк. Відтак присутні закликали народних депутатів посприяти у пришвидшенні призначення очільника місцевого органу виконавчої влади. Всіх турбують небезпідставні побоювання, що в разі пришвидшення процесу завершення першого етапу децентралізації, думку людей так і не врахують, бо опиратимуться на безглуздий, необґрунтований перспективний план, що безжально роздер райони на угоду колишньому нардепу, що, очевидно, мав намір і надалі колотити нашою областю.