Консультують лікарі: Що таке грижа? Чим вона небезпечна та чому варто оперуватися?
original-photo

Грижа – це вихід органів з живота через природні або патологічні отвори в стінці черевної порожнини. Хоча деякі люди живуть з грижами довгі роки, все ж це захворювання може бути смертельно небезпечним при розвитку ускладнень. Найбільш частим та небезпечним ускладненням гриж є защемлення, при якому орган (найчастіше тонка та товста кишка, великий чепець) виходить через еластичний грижовий отвір при підвищенні внутрішньочеревного тиску (кашель, важка фізична праця) і затискається, не маючи можливості повернутися в черевну порожнину. При цьому виникає порушення кровопостачання защемленої ділянки органу, і в разі якщо операція не буде виконана в найближчі години, виникає омертвіння (некроз). Таке ускладнення, особливо у пацієнтів похилого віку і з супутніми захворюваннями (серця, легенів), небезпечно для життя і є причиною смерті.  

Як діагностувати в себе грижу? Грижу можна запідозрити, якщо у вас є випинання в черевній стінці, області рубців після попередніх операцій, пупка або пахової області, особливо яке з’являється і зникає, або змінює свій розмір при зміні положення тіла або при фізичному навантаженні. Також можна намацати у себе слабке місце (отвір) в черевній стінці в місці виходу грижі.

Як переконатися в діагнозі грижі? Для цього потрібно потрапити на прийом до хірурга. Найчастіше огляду хірурга достатньо для підтвердження діагнозу. У ряді випадків може знадобитися ультразвукове дослідження, в дуже рідких випадках комп’ютерна томографія.

Що буде, якщо не оперуватися? Найчастіше термінова операція не потрібна. Однак при переважній більшості гриж є ризик защемлення з розвитком важких ускладнень. Крім того при грижі може виникати ряд інших проблем, таких як втрата об’єму черевної порожнини, що в подальшому ускладнює лікування; порушення травлення, постави (що приводить до болів в спині); мацерація шкіри під грижею та інші. Тому єдиним способом лікування гриж живота у дорослих є хірургічна операція. За попередні століття були розроблені безліч методик операцій при грижах, багато з яких є морально застарілими та неефективними. У хірургічному відділенні КНП «Сокирянська районна лікарня»   хірурги використовують сучасні ефективні методики, в лікуванні гриж живота. На практиці реалізується основний принцип сучасної герніології (науки про грижі) – індивідуальний підбір методики під конкретного пацієнта і його хворобу. Ми не штампуємо одну техніку, а володіємо всіма основними видами герніопластики. Так при паховій грижі ми можемо запропонувати пацієнтові відкриту (за методикою Шолдайса (без сітки) або Ліхтенштейна (з сітчастим трансплантатом). При вентральних грижах ми використовуємо класичні відкриті методики. Якісні інструменти, сучасні протезні матеріали, кваліфіковані хірурги і анестезіологи, індивідуальний підхід – ось складові успішних операцій при грижах живота.

Як довго потрібно перебувати в стаціонарі? Більшість пацієнтів з грижами йдуть додому на наступний день після операції. При деяких грижах можлива виписка в день операції через 4-8 годин після неї. У разі великих вентральних гриж лікування може тривати кілька днів.

Чи буде шрам на животі після операції виглядати красиво? Хірурги нашого відділення піклуються і про косметичні результати лікування. Тому при відкритих операціях накладаємо косметичні шви.

Як швидко можна повернутися до активного життя після операції? Після операції з приводу гриж через 1-2 місяці ви зможете повернутися до повноцінного життя з практично будь-яким рівнем фізичних навантажень.

Не жартуйте зі своїм здоров’ям, вирішіть свою проблему прямо зараз!

 

Лікар-хірург вищої кваліфікаційної категорії,

кандидат медичних наук

Соловей Ю.М.