МОВА Є — ТО Є Й ДЕРЖАВА!

Як нема зірок без небозводу

Як блакиті без сонця нема,

Так і мови нема без народу

І народу без мови нема

Мова – одне з найцінніших надбань, які створили й залишили наші попередники. Вона є душею нації, її генетичним кодом, у її глибинах народилося багато скарбів, якими пишається наш народ. Рідна мова –   важливий елемент національної ідентичності. Вона накопичує традиції й досвід попередніх поколінь. Дозволяє передати їх нащадкам. Мова – це історія народу, його світогляд, інтелектуальний та духовний результат кількатисячолітньої еволюції кожного етносу. Без власної мови народ втрачає культуру і самобутність. Людина може володіти кількома мовами залежно від її здібностей, нахилів і прагнень, але найкраще, найдосконаліше вона повинна володіти рідною мовою. І це не тільки тому, що цією мовою користується повсякденно, а й тому, що рідна мова – це невід’ємна частка Батьківщини, голос народу й чарівний інструмент, на звуки якого відгукуються найтонші, найніжніші струни людської душі.

21 лютого відзначається Міжнародний День рідної мови. Це відносно молоде свято – до календарів усього світу воно ввійшло тільки у 1999 році після прийняття рішення ХХХ сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО. В Україні воно також лише почало писати свою історію, хоча  проблема мови на українських землях нараховує кілька століть.

У всіх закладах загальної середньої освіти Сокирянського району проведено заходи, приурочені цій даті. Найактивнішими та найкреативнішими були педагогічні колективи ЗОШ І-ІІІ ст. с. Василівка , ОНЗ «Романковецька гімназія імені К.Ф. Поповича», Білоусівського НВК, Сербичанського НВК , Грубнянського НВК, Вітрянського НВК , Ожівського НВК, ЗОШ І-ІІІст. с. Гвіздівці.

У ЗОШ І-ІІІ ступенів с.Василівка учителі української мови та літератури, початкових класів свої уроки  21 лютого розпочали з інформаційних матеріалів «Цікаво знати». У флешмобі «Нація, яка любить рідне слово»  із задоволенням узяли участь усі здобувачі освіти початкової школи, відвідавши сільську та шкільну бібліотеки,  діти ознайомилися із новинками дитячої літератури. У шкільній бібліотеці  було оформлено виставку «Рідна мова  – диво калинове». Мошак Людмила Миколаївна  та Кримняк Раїса Павлівна  зі здобувачами освіти 5 – 6 класів провели конкурс «Грамотій». Школярі із задоволенням написали диктанти «Рідна мова», «Слово рідне». Дяволюк  Віліна Петрівна  поділила учнів 7 класу на дві команди та провела конкурс знавців української мови. Діти відчули, яка милозвучна, щедра на слова наша українська мова . Виховуючи інтерес та повагу до українського слова, глибокі почуття любові до рідної мови, рідного краю, його традицій, бажання берегти свою національну культуру, бути патріотом своєї держави, збагачуючи знання про рідну Україну, словниковий запас дітей, розвиваючи зв’язне мовлення,  Галагоц Марія Максимівна   провела урочисту лінійку «Передаймо нащадкам, як скарб, рідну мову».

У Сербичанському НВК школярі разом з учителями української мови та літератури Лазаренко Тетяною В’ячеславівною та Московчук Мариною Жоржовною  переглянули відеоуроки української мови з Олександром Авраменком, під час екскурсії до шкільної бібліотеки пройшлися рубрикою «Сторінками фразеології» , де діти розгадували ребуси та кросворди про мову. Учителі початкової ланки провели конкурс «Мій зошит посміхається» та  визначили  Грамотійка і Каліграфійка. Цікавим, змістовним, теплим було свято рідної мови «Мова і поезія – перлини українського народу» , на якому учні закладу мали можливість під час арт-зустрічі з Галиною Будняк, місцевою поетесою, доторкнутися до струн душі цієї неординарної  талановитої жінки.

У Білоусівському НВК було проведено конкурс знавців української мови для учнів 6 класу, веб-квест «У пошуках скарбів» для восьмикласників. У диктанті міжнаціональної єдності «Мова – єдність етносів України»  взяли участь учні 4-11 класів. З учнями 3-Б класу була проведена квест-гра «Подорож  у країну мовознавства», а учні 3-А змагалися у конкурсі  «Світ української  казки».

У Вітрянському НВК визначали найкращих у конкурсі малюнків на тему «Наша рідна мова хай живе в віках!», долучилися до написання диктанту  «Мова кожного етносу – неповторна і своя» та провели  мультимедійний урок  «Плекаймо нашу мову».

У ОНЗ «Романковецька гімназія імені К.Ф.Поповича» Міжнародний день рідної мови розпочався із   написання диктанту національної єдності українською мовою «Україна в нас одна», проводилися тематичні уроки «Мова нас єднає», «Рідна мова», «Рідна мова – безцінна й невичерпна духовна скарбниця народу»;  інформаційне повідомлення на тему «Українська мова в світі», патріотична година та виставка художньої, публіцистичної літератури «О, мово моя, душа голосна України», квест «Слово до слова – складається мова», лепбук «Цікаві факти про українську мову» та виготовлення макету дерева з висловами про мову «Дерево мови».

Ще багато цікавих заходів проведено  в закладах загальної середньої освіти району, адже зараз, як ніколи, кожен розуміє, що мова – запорука існування народу, нації, і нашому поколінню випало складне   і відповідальне завдання – зберегти українську мову, українську державність, націю, адже мова народу – найкращий цвіт, що ніколи не в’яне, а вічно живе, розвивається. Тож бережімо рідну мову, шануймо і розвиваймо її, дбаймо про її чистоту і красу, намагаймося говорити один одному лише добрі слова, тоді і світ навколо стане кращим, добрішим.

 

    Методист відділу освіти Сокирянської РДА

Любов Кібзун