Обслуговування всіх мереж у будинку є обов’язком мешканців
2

У Центрі обслуговування клієнтів м. Сокиряни відбулася чергова зустріч зі споживачами. Цього разу обговорювали питання обслуговування внутрішньобудинкових газових мереж. Головний фахівець Сокирянського відділення АТ “Чернівцігаз” Крохмалюк Любомир пояснив, чому можуть припинити газопостачання в будинки і як цього уникнути.

У “Чернівцігаз” пояснюють, що всі їхні дії законні. Любомир Крохмалюк коментує закон про житлово-комунальне господарство.

Відподно до змін у закондавстві, обслуговування всіх мереж у будинку є обов’язком власників/співвласників. Технічне обслуговування, поточний та капітальний ремонт внутрішньобудинникових систем багатоквартирного будинку здійснюється за рахунок співвласників, – пояснює Любомир Крохмалюк. – Обслуговування мереж здійснюється суб’єктом, якого визначили власники/співвласники будинку.

2018 року втратив чинність наказ №35 Укргазу, який зобов’язував оператора ГРМ (АТ «Чернівцігаз») здійснювати планове обслуговування внутрішньобудинникових систем газопостачання. Законом встановлено, що відповідальність за ці мережі несуть співвласники та власники будинку. Вони можуть ці повноваження або делегувати управителям, або вибрати особу, яка від їхнього імені укладе договір на обслуговуванням мережі з будь-яким підприємством, яке має дозвільний документ на проведення газонебезпечних робіт, – продовжує Любомир Крохмалюк. – У нас із тарифу кошти на обслуговування внутрішньобудинникових мереж вилучені. Службу, яка здійснювала цю роботу, розформували. Наразі ці послуги вийшли на вільний ринок, тож, нагадаю, люди можуть укласти договір з будь-якою компанією. В області таких організацій зареєстровано близько 200. І тільки споживачам газу обирати, кому вони довірять виконання робіт та свою безпеку.

Споживачі цікавились, за які роботи будуть сплачувати кошти, уклавши договір на обслуговування внутрішньобудинникових мереж.

– Протягом року наші фахівці будуть обслуговувати внутрішньобудинникові мережі, перевірятимуть всі різьбові, фланцеві, зварні з’єднання. Вартість обслуговування мереж обходиться від 200 до 600 гривень з однієї квартири на рік в багатоквартирному будинку, в індивідуальному можна назвати остаточну суму тільки після прорахунку. Загалом вартість залежить терміну експлуатації мереж. Якщо потрібно робити капітальний ремонт мережі, тоді мешканцям за це доведеться окремо сплачувати кошти. Термін експлуатації мереж – 20 років, після чого потрібно здійснювати їх повну заміну. Витрати за це покладаються на власників та співвласників будинку.

У “Чернівцігаз” розповідають, як діють, коли є витоки газу і чим може закінчитися така ситуація для споживачів газу.

– Якщо надходить заявка про витік газу, ми змушені приїхати і відключити газопостачання, щоб уникнунти небезпечних ситуацій, – зазначає Любомир Крохмалюк. – Минулого року, наприкінці лютого, в м. Чернівців стався вибух газу через несправні внутрішньобудинникові мережі у центрі міста — у будинку на вулиці Якоба фон Петровича. Через вибух у під’їзді було зруйновано дві квартири. Тому людям не варто чекати, доки буде біда. Рекомендую споживачам газу подбати про власну небезпеку і забезпечити обслуговування внутрішньобудинникових  газових мереж, як багатоквартирних будинків, так і індивідуальних.

За додатковими консультаціями з цього питання споживачі газу можуть звертатися до Центру обслуговування клієнтів в м. Сокиряни (вул. Чорновола, 3 В).