Посадковий матеріал для майбутнього лісу добре росте!

Вже скоро 73 тис. дубочків, вирощених інноваційним методом із закритою кореневою системою, розширять лісові масиви Сокирянського лісгоспу. Вперше в історії господарства було вирощено таку велику кількість якісного посадкового матеріалу лісоутворюючої породи за новітньою технологією, завдяки будівництву високотехнологічної теплиці у Іванівецькому базисному розсаднику.

У нещодавно створеному цілочному унікальному мікроматі в Іванівецькому розсаднику Сокирянського лісгоспу вже, як один, розпустилися юні дубочки. Швидко вибившись з жолудя, молоді пагони попускали по кілька листочків, проте стовбур у них ще зелений, не задеревенілий.

Наприкінці травня та на початку червня вмілі руки працівниць розсадника бережно заклали у полістиролові касети 73 тисяч жолудів – це виключно ручна праця, до того ж, ретельна, трудомістка, важлива і відповідальна.

«Перед тим, як висіяти жолудь у лунки, його потрібно підготувати. Відтак насіння дуба ми спочатку сортували – відділили добрі жолуді від поганих, занурюючи їх по кілька разів у воду та ретельно перемішуючи. Далі їх проварили, близько повтори години при температурі води до 40 градусів Цельсію, а вже потім протруїли препаратом «фунабен» і помістили у морозильну камеру, де воно зберігалося аж до посадки», – розповідає начальник Іванівецького базисного розсадника Сніжана БРИЧЕНКО.

Перед висіванням жолудя працівниці розсадника розморозили насіння та замочили у воді. Потім знову відсортували, надрізаючи його. Таким чином, відпали жолуді, що вже почали псуватись і цей процес дозволяє збільшити відсоток схожості рослин. Висіяли жолудь у вже підготовлену суміш – змішавши лісовий ґрунт, торф, пісок та добрива. Теплий та вологий мікроклімат, що створений лісівниками в теплиці, забезпечив швидкий ріст сіянців дуба.

Полив є однією з найважливіших операцій при вирощуванні посадкового матеріалу із закритою кореневою системою. Брак вологи також як і надлишок її, призводить до негативного результату. При тривалій недостатній кількості вологи відбувається в’янення рослини, знижуються фізіологічні процеси і, відповідно, енергія росту. При надмірному поливі в субстраті необхідне кореневим системам повітря заміщається водою, виникають кореневі гнилі, пригнічується ріст рослин.

Наступний етап – загартування сіянців. При перенесенні молодих дерев з тепличного клімату у відкритий ґрунт відбувається радикальна зміна температурного режиму, коренева система травмується при пересадці. Після цього порушується обмін речовин всередині рослин, сповільнюється ріст коренів. До цього непростого періоду рослина має бути підготовленою, щоб мінімізувати ризик захворювання, благополучно відновити і наростити коріння, сприяти обмінно-ростовим процесам всередині сіянця. З цією метою і проводять загартовування розсади.

Наразі всі касети з дубочками будуть перенесені лісівниками з теплиці в затінюючий майданчик, обмежено їх полив. Восени у відкритий ґрунт буде висаджено першу частину сіянців, всі інші поповнять дубові гаї краю вже восени.

Пресслужба ДП «Сокирянське лісове господарство»