Представники сільськогосподарських асоціацій України зустрілися з міністром економіки Миловановим: аграріїв – не почули

 

«Хоча більшість населення підтримує нову владу, скасування мораторію на продаж землі позитивно оцінює  лише, приблизно, третина населення (35%), а 52%, фактично, проти скасування мораторію на продаж землі», – заявив днями гендиректор Київського міжнародного інституту соціології Володимир Паніотто.

Дійсно, реформа землі – дискусійна. Як бачимо, близько половини українців, зокрема багато аграріїв, виступають за мораторій, однак прихильники реформи стверджують, що він сильно сповільнює економічний розвиток і заохочує корупцію. Тож і обговорень цього питання на різних рівнях – вдосталь. Але, чия ж правда?

Днями представники п’яти ведучих сільськогосподарських асоціацій України зустрілися з міністром економіки України Тимофієм Миловановим з метою довести позицію українських аграріїв щодо ринку землі. Серед учасників – голова Наглядової Ради Асоціації «УКРСАДПРОМ», голова Сокирянської районної ради Василь Козак та депутат Чернівецької обласної ради, Голова Асоціації сільгоспвиробників Чернівеччини, член Правління Аграрного Союзу України Лілія Бортич.

Василь Козак наголосив, що у демократичній країні таке важливе рішення має ухвалюватися за результатами народного референдуму. Не можна, не розглянувши питання в комплексі, стверджувати, що недоліків немає.

«Головне, що хочуть сьогодні донести аграрії до Міністерства,  – це те, що в запропонованій редакції законопроект залишає для іноземців можливість купувати українські землі. Зокрема, за поточним проектом, землі зможуть придбавати українські компанії з іноземними власниками. Ми не проти ринку землі, але він має бути демократичним і цивілізованим. Є дуже багато питань, над якими треба ще попрацювати», – зауважив Василь Васильович.

Лілія Бортич на своїй сторінці у Facebook повідомила, що, на жаль, фахової дискусії під час зустрічі з міністром Миловановим не відбулося.

«Нас просять навести цифри, чому не можна відкривати ринок без будь-яких обмежень. Ми, звичайно можемо це зробити. Але! Чому ми, люди, які створюють 17% ВВП та 40% експорту, які вивели Україну на лідируючі позиції в світовому виробництві аграрної продукції повинні захищатись, замість того, щоб почути аргументовану позицію Уряду щодо відкриття «дикого» ринку землі без всяких обмежень та без жодної системи захисту українського товаровиробника, як це зроблено в УСІХ країнах світу?», – пише Лілія Бортич.

Також у телефонній розмові пані Лілія висловила побоювання, що українські аграрні підприємства, через відсутність будь-якої підтримки з боку держави, в умовах політики планомірного знищення легальних аграріїв, можуть зникнути в результаті необдуманої та непідготовленої земельної реформи!

Дуже прикро, що представників п’яти найбільших аграрних асоціацій України так і не почули. Ще зовсім нещодавно міністр Милованов опублікував на своїй сторінці у Facebook такий допис: «Насправді, запуск ринку землі – це постійна робота з усіма учасниками ринку. З тими, хто за ринок землі і, особливо, тими, хто хоче захистити вразливих стейкхолдерів.

Як би ви не ставилися до окремих варіантів обігу землі , – для мене ви всі – партнери. Хтось підтримуватиме якісь конкретні деталі, хтось буде проти. Але я з усіма без винятку я буду говорити, пояснювати і головне чути». Коли ж встигли змінитися переконання міністра?

Тим часом, проект закону про ринок землі вже зареєстрували у Верховній Раді та направили на розгляд комітету. Аграрії ж вкотре наголошують, що «підводних каменів» у цій реформі – чимало.

«Ринок землі має бути цивілізованим – захищати права людей, пайовиків, дрібних землевласників. Зараз у розпорядженні фермерів набагато менші ресурси, ніж у великих землевласників. Тому потрібні механізми захисту малих і середніх підприємців», – повідомив журналістам Василь Козак.

Також серед основних меседжів зустрічі – думка аграріїв, що держава має потурбуватися про інструменти пільгового кредитування, які дозволять фермерам викупляти землю за ринковою вартістю. Учасники обговорення зазначили, що наразі в державі немає фінансового ресурсу для субсидування купівлі землі. Як зазначають представники сільгоспасоціацій, Тимофій Милованов визнав, що є висока ймовірність того, що вони не зможуть підтримати середні підприємства в їх конкуренції за землю з великими холдингами та іноземцями.

Проголосують за цей законопроект, чи ні, все ж влада, суспільство, експертне середовище часто повертатимуться до обговорення цього надважливого й чутливого питання, бо ринок землі має як позитивні сторони, так і створює чимало проблем у суспільстві. Вже зараз ЗМІ повідомляють про непоодинокі, масові акції протесту селян та аграріїв. Тож, що готують нам нові зміни у земельному законодавстві?