«Реанімація» сільської медицини Сокирянщини: амбулаторії модернізують, оснащують, забезпечують сучасним спецтранспортом

Розвиток сільської медицини – постійно в об’єктиві уваги представницької та виконавчої влади району, активу місцевого самоврядування, керівників лікувальних закладів, а в окремих населених пунктах,  – не стоять осторонь проблем і підприємці, фермери, небайдужі й ті, хто підтримує розвиток територій. Так спільними зусиллями роблять все можливе, щоб жителі сіл отримували якісні медичні послуги від фахових спеціалістів у комфортних умовах.

Наразі первинна ланка на Сокирянщині переорієнтувалася безпосередньо на амбулаторію, де є лікар, обладнання, транспорт і якісні можливості медичної допомоги. Тож на часі максимальне «посилення» закладів первинної медицини району – реконструкція, технічне переоснащення, кадрове забезпечення.

Вчора відбулася виїзна нарада за участю голови районної ради Василя Козака, в.о. голови райдержадміністрації Андрія Маркевича, сільських голів, керівників медичних установ Сокирянщини, фахівців фінансового управління, казначейської служби. Мета зустрічі – ознайомлення із роботою та матеріально-технічною базою амбулаторій, ФАПів сіл та об’єднаних територіальних громад.

Розпочалася зустріч у холі Сокирянської районної лікарні. Директор Олександр Андрійчук розповів про нововведення, досягнення та плани. Зокрема, ознайомив усіх із вимогами Національної служби здоров’я України, розповів про ті пакети послуг, які надаватиме  районний медзаклад. Про галузь первинної медицини  Сокирянщини  коротко всім розповіла Анастасія Заремська. Відтак запросила усіх особисто ознайомитися зі станом амбулаторій у селах.

Першою зупинкою делегації стала амбулаторія загальної практики сімейної медицини у селі Коболчин. Очевидно, що з децентралізацією повинна була б формуватися нова модель сільського розвитку з сучасною системою управління, співпраці, економічних відносин. Тільки от у Сокирянській об’єднаній територіальній громаді все це ігнорують роками. Всі знають, що медична галузь Сокирянщини фінансується із бюджету ОТГ в мізерних розмірах, тож і не дивно, що прохання представників первинки залишаються без уваги чиновників із Сокирян.

Коболчинська амбулаторія розміщена у приміщенні дошкільного навчального закладу. Ремонт тут здійснювався за кошти районного бюджету понад п’ять років тому. З того часу  жодних ремонтних робіт у сільському закладі медицини ніхто не проводив. Якщо ж у середині приміщення зусиллями медичного персоналу зберігається відповідний зовнішній стан – чисто, охайно, все доглянуте, то надворі – картина зовсім інша. Сходи, на які постійно скаржаться хворі, не відремонтовані, немає під’їзного шляху, навіть, банальної заасфальтованої стежини.

Медичний персонал амбулаторії та директор КНП «Сокирянський ЦПМСД» Анастасія Заремська неодноразово зверталися до міського голови Равлика із проханнями про фінансову допомогу. Та всі запити залишалися без відповідей і конкретних дій. Навіть  службовий автомобіль, який придбали за кошти державного бюджету для Коболчинської амбулаторії, наразі незрозуміло,  де знаходиться, сільські лікарі, кажуть, що бачили його тільки на «фотохизуваннях».

Наступний пункт ознайомлення учасників наради – амбулаторія села Сербичани. Тут представники місцевого самоврядування постійно вирішують проблеми медичного закладу, бо є розуміння, що стан амбулаторії, її матеріальне забезпечення – це добробут односельців. Не маючи такого потужного фінансового ресурсу, як в ОТГ, сільський голова та депутатський корпус постійно дбають про наповнення казни, в першу чергу, розширюючи податкову базу. Тож сільська амбулаторія у Сербичанах – це комфортне, світле, тепле приміщення, зі зручним денним стаціонаром, щойно відремонтованим сучасним санвузлом, а головне – молодим, амбіційним колективом медичних працівників.

У селі Вітрянка амбулаторія має ще ряд невирішених проблем, які стосуються опалення, перекриття даху будівлі, утеплення фасадів тощо. Є розуміння, що ці питання потрібно терміново вирішувати, але бюджет села цього не покриє. Причина – низька податкова база, точніше її неефективне поповнення. Крім цього, великі підприємства та ФГ, які функціонують на теренах Вітрянки не беруть активної участі у розбудові інфраструктури населеного пункту. Тому районною владою було дане доручення керівникам фінансового управління та казначейської служби допомогти представникам місцевого самоврядування у Вітрянці знайти нові шляхи поповнення сільського бюджету.

Про приклади ефективної співпраці місцевого самоврядування і підприємців, а також про вміле господарювання читайте у наших наступних публікаціях. Зокрема, розповімо про новий медичний автомобіль для Селища та неймовірне перевтілення лікарні у Романківцях на сучасну амбулаторію, яка коштувала бюджету села трохи менше 500 тисяч гривень. Про підсумки виїзної наради читайте згодом.

Анастасія ДОБРОВОЛЬСЬКА