Романковецьке лісництво: вікові дуби, фазани та шкільне товариство юних друзів лісу

Проїжджаючи повз село Романківці, більшість подорожуючих звертають увагу на напис, який розміщений біля узбіччя автодороги –  «Ліс – одвічна краса, чудо природи». Проте не всім відомо, що за цим висловом базується «серце» потужного лісництва.

Романковецьке лісництво, як підрозділ колишнього Сокирянського лісокомбінату було створене у 1940 році. Пізніше, у  1977, воно увійшло до складу вже Хотинського лісокомбінату, а згодом – і до державного підприємства «Сокирянське лісове господарство».

Загальна площа лісових насаджень лісництва – 2971 га, розташовані вони в адміністративних межах Сокирянського району.  Всього виділено 62 квартали лісових масивів, які розкинулись довкола населених пунктів Романківці, Сербичани, Гвіздівці, Олесксівка та Новоолексіївка, Шишківці, Вашківці, Шебутинці, Лопатів, Кулішівка та Вітрянка.

У державному лісовому фонді   переважають дубові ліси, які представлені різновіковими групами – молодняками, середньовіковими, пристигаючими, стиглими та перестиглими. Середній вік дерев – 61 рік.

Найбільш поширеними ссавцями, які облюбували саме цю територію,  є миша лісова, лисиця, їжак звичайний,  заєць-русак, козуля, кріт, ласка,  свиня дика.

В різні часи Романковецьке  лісництво очолювали Василь КУВІЛА та Андрій ЩЕРБАТЮК, які  дбали про його лісові масиви.     А з 2002  року на цій посаді – Микола ДУЩАК.

Пройшли роки і сьогодні Микола Павлович достеменно знає ліси, які вже встигли стати йому рідними. Він, як-то кажуть, із заплющеними очима знайде  кожну ділянку ввіреної території. Незважаючи на поважний вік, він –  невтомний і невгамовний, вимогливий до себе і до підлеглих.

МАЛЕНЬКІ ДУБОЧКИ ПОРЯД З ЛОХИНОЮ

Лісовий розсадник Романковецького лісництва хоча другий за величиною в лісгоспі, однак, входить до числа найбільших лісових  розсадників Буковини. Майбутні дерева тут лагідно доглядають на території в  1,2 га. Призначений він для вирощування садивного матеріалу,  який використовується для штучного лісорозведення та створення захисних лісів, озеленення населених пунктів.

Нині в розсаднику зростають сіянці дуба звичайного, горіх чорний. Є плантація  ялини, що заготовлятиметься до новорічних свят, а нещодавно закладено ще насадження лохини. З мето збуту романковецькі лісівники вирощують декоративні рослини.

ДИТЯЧИЙ САДОЧОК МИСЛИВСЬКОГО ПТАХА

Просторий фазанарій лісівники збудували власними силами навесні 2019 року,  маючи на меті збільшити популяцію цієї птиці в мисливських угіддях. А влітку минулого року вилупилися перші пташенята. Тепер у господарстві Миколи Павловича вже більше 40 фазанів двох порід та  200 одиниць молодняка.

Торік більше 100 одиниць цієї мисливської птиці лісівники випустили на волю та реалізували мисливським господарствам.

ПЕРШЕ ШКІЛЬНЕ ЛІСНИЦТВО

Романковецьке шкільне  лісництво – перше і поки що єдине з учнівських об’єднань юних лісівників на території ДП «Сокирянське лісове господарство». Створене воно нещодавно,  у  2019  році. Втім,  учні відразу  активно долучились до роботи.

Юні лісівники під керівництвом Лариси ПОПЕЛЬСЬКОЇ знайомляться з основами лісівництва, лісовою типологією і напрямками професійної діяльності, виконують у лісництві практичні лісогосподарські роботи – садять та доглядають за лісом, вирощують садивний матеріал, вивчають видовий склад птахів та майструють шпаківні.

Школярі є незамінними помічниками дорослих лісівників. Їх практична участь у роботах з відтворення лісу  має важливе значення. Ліс – наше велике спільне багатство і коли школярі це усвідомлюють, тоді їх праця в лісовій галузі набуває глибокого змісту.

ЛІС – ЧУДОВЕ МІСЦЕ ДЛЯ ВІДПОЧИНКУ

«Романковецькі лісівники пропонують комфортний відпочинок – безкоштовно», – посміхаючись,  розповідає лісничий Микола ДУЩАК.  На території лісництва  нині функціонує вісім рекреаційних пунктів,  створених руками лісівників. Більшість з них –  вздовж автодоріг. Зони відпочинку постійно ремонтують, прикрашають, оновлюють.
Територія там доглянута, прибрана.    Єдиною вимогою відпочинку є лише повага та бережне ставлення до зробленого, створеного  лісівниками.

Пресслужба ДП «Сокирянське лісове господарство»