Сокирянці змушені дихати повітрям, що отруїли власними руками

Напевно, чи не кожен житель нашого міста вже й не пам’ятає дня, коли прохолодним осіннім вечором виходив на вулицю і дихав свіжим повітрям. Як правило, перше, що він відчує – їдкий сморід від спалювання сухого листя та трави, що супроводжується зловісним димом-туманом. Звичайно,  наслідком такого видовища є не тільки естетична відраза, але й загроза захворювань дихальних шляхів. Науковцями доведено, що при згоранні 1 тонни листя утворюється 9 кг мікрочастинок пилу, які під час вдихання осідають у дихальних органах людини, а також 3 кг чадного газу, який, зв’язуючись із гемоглобіном крові, блокує постачання кисню до тканин. У тліючому без доступу кисню димі виділяється небезпечна хімічна сполука бензоспірен, яка викликає онкологічні захворювання. Про те, як спалювання листя вбиває наше екологічне середовище та змінює клімат, вбиваючи самих нас, я повідомлю пізніше.

Те, що жителі міста не перестають спалювати сухе листя та траву, нехтуючи своїм здоров’ям та здоров’ям одноміщан – усім відомий факт. І, на жаль, часом здається, ніби з цим населення просто змирилось. Проте найбільше мене здивувала подія, що сталася 20.09.2019. 19 вересня (за день до цього) директору школи № 1 м. Сокиряни та Сокирянського училища прийшло прохання від міської ради про те, щоб учні 9-11 класів, при допомозі вчителів та, власне, міської ради, очистили міський парк від листя, гілля та сміття. Здавалося б, цілком благородна пропозиція. Звичайно, ніхто не відмовив і учні з учителями в п’ятницю, взявши граблі, покривала та все необхідне, вирушили на прибирання. На питання одного з учнів, навіщо громадити листя зараз, коли дерева ще не опали, навіть, учителі не могли відповісти. Потім виявилося, ніби, на днях парк мають почати облаштовувати, тому необхідне термінове прибирання. Якась дивна терміновість, вам не здається? Але  мова зараз не про це. Усіх учнів, як і мене, шокувало те, як саме позбувалися від цього сухого листя, трави та гілля працівники, що, як і ми, просто виконували наказ. Недалеко від учнів, прямо в парку, розпалили 4-6 багать, куди скидалося все це. І діти, до речі, брали у цьому безпосередню участь. Тобто – повна відсутність техніки безпеки. І, звичайно, усім присутнім довелося дихати отруйним повітрям (вище я пояснювала про шкоду даного диму), як мінімум, пів години. Ми прийшли з благородною ціллю: допомогти нашому парку, а в результаті стали екологічними вбивцями, що знищують як природу, так і власне здоров’я. Проте, у нас не було іншого вибору, як закінчити прибирання та, важко дихаючи, шокованими і приголомшеними повернутися додому.

Зараз я ознайомлю вас із інформацію, яка міститься навіть у шкільних підручниках з екології щодо того, як саме таке паління шкодить навколишньому середовищу.

“Спалювання листя призводить до руйнації ґрунтового покриву, адже вигорають рослинні залишки, гинуть ґрунтоутворюючі мікроорганізми. Через дим від вогнищ страждають дерева. Вогонь знищує насіння і коріння трав’янистих рослин, пошкоджує нижні частини дерев і кущів та верхні частини їх коріння. До того ж цей процес збільшує промерзання землі в 2-4 рази. У сухому листі згорають зимуючі корисні комахи. У землі від диму задихаються гризуни. Часто згорають пташині гнізда”.

Якщо розпалювачі ековбивчих вогнищ, або ті, хто наказує це зробити, з якоїсь причині не прочитали дану інформацію у шкільні роки, то ,сподіваюся на цей раз у змісті моєї статті вона не залишиться без уваги.

Також хочу наголосити на зв’язок даної проблеми із фактом, що загрожує Всесвіту в цілому: глобальним потеплінням та зміною клімату.

Глобальна зміна клімату – одна з найгостріших екологічних проблем, яка стоїть перед людством. Можу впевнено стверджувати, що значні кліматичні зміни вже відбулися і в Україні. Неможливо було не помітити дуже сильні вітри, повені у деяких містах, жахливо спекотні і посушливі дні, які часом шокували. Одесити, які крім загальної картини мають змогу відслідковувати зміни, що відбуваються з морем, більше за всіх помічають те, що “з кліматом щось не так”. Які ж причини таких змін? Ніщо інше, як ті самі парникові гази. Парникові гази, що утворюються внаслідок людської діяльності, викликають посилення парникового ефекту. А зараз, власне, про зв’язок “моєї наболілої теми” із можливою катастрофою людства. Під час згорання листя виділяє вуглекислий газ, що ще більше посилює парниковий ефект та веде до пришвидшення потепління клімату.

То що, розпалювачі вогнищ?! Якщо не думаєте про власне життя і життя своїх одноміщан, то, можливо, задумаєтеся про майбутнє людства в цілому? Адже, як би воно голосно не звучало, глобальне потепління бере початок із Сокирян.

Якщо причини даних дій полягають у непроінформованості людей щодо інших шляхів “позбавлення” території від листя, то хочу Вас проінформувати. Його можна використовувати як добриво, тобто перетворювати на компост. Використовувати компост в якості добрива можна вже через рік після закладки. Його корисні властивості зберігатимуться ще 4 роки. Тобто, в усьому можна бачити якусь користь, якщо того захотіти.

Останнє, про що хочу повідомити Вас, – це про кримінальну відповідальність за скоєний злочин. “Який злочин?” – можливо запитаєте Ви. Чинним законодавством України, зокрема законами “Про охорону навколишнього природного середовища” і “Про охорону атмосферного повітря” забороняється спалювання сухої рослинності та опалого листя. Відповідальність за порушення цієї норми передбачена статтею 771 “Самовільне випалювання рослинності та її залишків” Кодексу України про адміністративне порушення. Штраф для громадян становить 170-340 грн, а згідно статті 152 КУпАП “Порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів” штраф 340-1350 грн., для посадових осіб підприємств – штраф 850-1700 грн.

Отож, особисто в мене є прохання до жителів міста, що скоюють даний злочин та до посадових осіб, що дають розпорядження дітям прибирати листя в парку, спалюючи його: якщо вас не турбують власні життя та здоров’я, своїх сімей та дітей, то хоча б побережіть свої кишені.

Жити в екологічно чистому середовищі, зрушивши з мертвої точки, почавши висловлювати свої невдоволення та, врешті-решт, діяти, або, склавши руки, мовчки спостерігати за екозанепадом – тільки наш вибір. Але пам’ятайте одне, почавши рятувати наші з вами Сокиряни від глобального потепління та непоправних наслідків, ми почнемо рятувати Всесвіт.

Учениця ЗЗСО 1-3 ст. м. Сокиряни