Увага: в лісах розпочався пожежонебезпечний період!
Forest fire

Навесні та влітку усім нам подобається відпочивати на природі і, особливо, в лісі. Хочеться щоб куточок лісу, який ми обираємо для відпочинку, був мальовничим, незасміченим, взагалі незайманим.

Але слід знати, що після танення снігу в лісах України розпочинається період, коли різко зростає небезпека виникнення лісових пожеж, він і називається пожежонебезпечним. І триває цей період до встановлення нового снігового покриву восени.

Лісові пожежі були і є найбільшим лихом для лісу. За лічені хвилини вони можуть знищити або пошкодити лісові насадження, що вирощувалися десятиріччями. Вогонь зводить нанівець працю цілих поколінь лісівників. При цьому пошкоджуються не тільки дерева, кущі, трав’яниста рослинність, а гинуть також дикі тварини, птахи, комахи. Вогонь знищує службові споруди у лісах, може перекинутись на житлові будинки, що знаходяться поряд з лісом. На лісових пожежах можуть загинути й люди… Наприклад, у минулому році через лісові пожежі у Каліфорнії загинуло 38 людей, а у Португалії – близько сотні.

На жаль, сумна загальнодержавна статистика показує, що саме на початку пожежонебезпечного періоду, у лісах виникає найбільша кількість лісових пожеж (до 70% всіх випадків), як за кількістю, так і за пройденою вогнем площею.

Основною причиною виникнення лісових пожеж є порушення громадянами вимог Правил пожежної безпеки в лісах України під час відпочинку у лісі та випалювання сухої трав’яної рослинності на сільгоспугіддях, пустирях, вздовж доріг. Сильні весняні вітри роздмухують вогонь і розповсюджують його у прилеглі лісові насадження, чим створюють реальну загрозу їх знищення. Зростання відвідування лісових насаджень населенням під час тривалої посухи також значно збільшує кількість пожеж. Бавитись з вогнем у лісі це насамперед шкодити самому собі, адже за це передбачена не тільки адміністративна, а у певних випадках й кримінальна відповідальність.

Звертаємось, перш за все, до учителів – розкажіть своїм учням, до батьків – розкажіть своїм дітям, до керівників підприємств, установ, організацій – розкажіть своїм працівникам, до усіх свідомих людей – запам’ятайте – під час пожежежонебезпечного періоду, відповідно до Правил пожежної безпеки в лісах України, в лісах забороняється:

– розводити багаття;

– випалювати траву на землях лісового фонду, а також на суміжних з лісом ділянках, у т.ч. проводити сільськогосподарські пали;

– заїжджати на територію лісового фонду транспортними засобами та іншими механізмами;

– палити (курити), кидати непогашені сірники;

– використовувати на полюванні пижі, виготовлені з горючих або здатних тліти матеріалів.

Тому ще раз нагадуємо – пожежу легше попередити, ніж загасити!

Наш спільний громадянський обов’язок – шанобливо ставитися до природи, перебуваючи в лісі дотримуватися Правил пожежної безпеки в лісах.

Тільки спільними зусиллями ми зможемо зберегти ліси від вогню!

Володимир ДЗИК, провідний інженер лісового господарства