Відкрити, захопити, надихнути – важлива особистість педагога

Скажи мені – і я забуду,

покажи мені – і я запам’ятаю.

залучи мене  – і я  навчуся.

Конфуцій

Говорячи про значення пошукової дослідницької діяльності для побудови держави з новою соціальною, економічною та політичною структурою, ми,  безперечно, маємо на увазі, що ця діяльність сприяє всебічному розвитку особистості, відкриває для дитини доступ до скарбниць людської мудрості.

Сьогодні в Україні відбуваються перетворення в усіх сферах життєдіяльності. Суспільство на шляху до нової якості. Цей шлях обіцяє бути довгим та важким. Зростає потреба суспільства в людях, що  мають добре розвинену творчу та пізнавальну компетентність. Перед учителями постає проблема навчити своїх учнів самостійній дослідницькій діяльності і створити при цьому середовище для розвитку творчої особистості.

«Розвиток пошукової діяльності на уроках географії» – саме на таку тему 7 листопада 2019 року в ОНЗ «Шебутинецький  навчально-виховний комплекс»  відбулося районне методичне об’єднання  вчителів географії  закладів загальної середньої освіти Сокирянського  району.

Уже від порогу школи учасників методичного об’єднання зустрічали дитячі посмішки, що покращували настрій після довгої дороги під дощем.

Зустріч почесних гостей, яких заклад уже не вперше радо вітає, – дуже відповідальна справа, бо це задає ритм подальшій роботі методичного об’єднання. Вихованці, педагоги, адміністрація зустрічали почесних гостей духмяним короваєм, вітальним словом і піснею, що уже стало доброю традицією.

Представники освітянської  родини – учасники районного  методичного об’єднання – розпочали роботу зі знайомства із  навчальним закладом, який презентувала заступник директора з навчально-виховної роботи Тимчук Ганна Григорівна. Вона ознайомила присутніх з найкращими його досягненнями та планами  на майбутнє.

А Галак Олена Василівна, директор ОНЗ «Шебутинецький НВК», провела зустріч зі шкільним минулим закладу,  бо ж, дійсно, є що пригадати, є чим пишатися; та не менш насичене і результативне сьогодення Шебутинецького НВК, а тому директор гордо ділилася  розповідями про цьогорічні досягнення школи. А далі Олена Василівна провела екскурсію довгими ошатними коридорами та просторими класними кімнатами нової сучасної школи.

Олена Василівна вміє знайти підхід до кожного. Вона допомагає повірити в себе, у свої сили. Завдяки її вмінню підтримати, переконати багато педагогів досягли високих успіхів у різних конкурсних номінаціях, бо після теплих підбадьорливих слів пробуджується в душі й проростає яскравим цвітом упевненість у собі. Олена Василівна береться за кожну нову цікаву справу, самовдосконалюється, збагачується новими знаннями і щедро передає їх своїм вчителям і учням.

Ірина  Анатоліївна Дідик, методист відділу освіти, молоді та спорту Сокирянської  РДА, ознайомила учасників з програмою методичного об’єднання  та наголосила, що саме пошукова діяльність сприяє розширенню світогляду учнів, підвищує інтерес до вивчення географії рідного краю, сприяє активізації пізнавальної діяльності школярів, розвиває їх творчу ініціативу, знайомить з найбільш доступними прийомами досліджень. Вона є невід’ємною складовою виховання, поєднує різні напрямки пізнавальної діяльності й відіграє одну з основних ролей у вихованні інноваційної особистості.

Учасники методичного об’єднання  мали змогу відвідати  урок географії у 8-му класі  на тему «Планування маршруту мандрівки країнами світу з визначенням різниці в часі порівняно з київським», який провела Надія Миколаївна Полонка.   Оптимально та вдало обрані вчителем  до уроку-дослідження прийоми, форми та засоби навчання сприяли розв’язанню практично орієнтованих проблемних завдань, аналізу життєвих ситуацій, використанню наочності, проведенню учнівського дослідження.

Це був приклад особистісно-зорієнтованого уроку, де учні керували процесом, а вчитель –  майстер своєї справи, який скеровує роботу школярів у потрібному напрямку  й підтримує, адже це так важливо для того, щоб учень був упевнений у своїх силах, розкрив здібності й таланти. Діти представляли результати власних досліджень, захищали проекти. А допомагало реалізації поставлених цілей сучасне обладнання.

Нетрадиційним був і заключний етап: восьмикласники співали пісню про географію.

Тільки компетентний педагог може забезпечити розвиток пізнавального інтересу школярів. Тож у своїй роботі вчителі повинні знайти такі джерела знань, які активізують думку учня, пробуджують інтерес до навчання, виховують почуття прекрасного, формують високі естетичні смаки. Використання нетрадиційних джерел викликає у школярів сплеск емоцій, спонукає дитину до співпереживання. А те, що пройшло через її душу, залишається в пам’яті надовго.

Саме цього досягла на уроці вчитель географії Полонка Надія Миколаївна, яка змогла зацікавити учнів пошуково-дослідницькою діяльністю, щоб підштовхнути до пізнання, пошуку самостійного творчого рішення, надихнула школярів на виконання непростої, але цікавої діяльності. І нехай усе, що учні досліджували, уже давно досліджене, для них їхні відкриття будуть новими, а тому – безцінними. А якщо вчитель зміг надихнути учня, зумів зацікавити своїм предметом, то й для нього, і для дитини це стає найщасливішим моментом  у навчанні. Із таких моментів і складається радість педагогічної діяльності.

Надія Миколаївна Полонка показала, як практично використовувати пошукову  діяльність в освітньому процесі. Таке навчання сприяє активізації творчості учня, підвищує мотивацію, покращує чіткість в організації роботи класу, підвищує активність учнів, сприяє зацікавленості, дає можливість використати в навчальному процесі одночасно різні матеріали: зображення, відео, ресурси Інтернету.

Керівник районного методичного об’єднання  вчителів географії  Каруценко Владислав Трохимович акцентував увагу присутніх на тому, що інформаційна доступність диктує нові вимоги до викладання. Сьогодні вчитель не стільки надає знання в готовому вигляді, скільки стимулює інтерес до навчання, розвиває дослідницькі навички учнів, пробуджує потребу до самоаналізу, саморозвитку, самовдосконалення в особистому плані, тобто вчить учитися.

Учителі географії району здійснили екскурсію до краєзнавчого музею навчального закладу, де  відвідувачі мали змогу почути про славне минуле та сьогодення села Шебутинці від учителя історії Сергія Івановича Якубини.   Учень 11 класу Лейберюк  Олексій (переможець обласних та Всеукраїнських олімпіад та конкурсів з географії) презентував дослідницьку роботу «Перспективи розвитку екскурсійного туризму в Сокирянському районі» (керівники: Галак Олена Василівна, вчитель української мови ОНЗ «Шебутинецький НВК»  та Полонка Надія Миколаївна, вчитель географії ОНЗ «Шебутинецький НВК»).

А далі гості завітали до актової зали, де мали змогу побачити виховний захід «Поганої погоди не буває», присвячений Дню метеорології, який якісно підготували вчителі географії  та музики Полонка Надія Миколаївна та Тимчук Валерій Олексійович, що, певно, перебувають у змові з природою, яка підіграла постановникам – зранку йшов дощ.

Цікаві сценки, гарні поетичні рядки, гуморески  та пісні про погоду у виконанні  учнів учасників свята свідчили про велику підготовчу роботу педагогів та дітей.  Атмосфера в залі була такою теплою, затишною, родинною, тому захід залишив у душах учителів бурю щастя, повінь посмішок та радість дощу, і хотілося продовження… Присутні відчули, як дитяче натхнення, старанність і невимушеність на деякий час якоюсь невидимою парасолькою прикрили їх душі від сірої буденності з її негараздами.

Під час круглого столу географи району обмінялися досвідом роботи з метою розширення дієвих форм, методів та прийомів з мотивації і активізації пошукової діяльності та можливості застосування практичних навичок і набутих знань на практиці.

Каруценко Владислав Трохимович, керівник районного методичного об’єднання вчителів географії району, презентував досвід роботи з розвитку пізнавально-пошукової діяльності учнів у шкільному курсі «Географія».

Під час виступів  Шибінської Валентини Іванівни, вчителя географії Ожівського НВК, та Петрюк Людмили Борисівни, вчителя географії Вітрянського НВК, присутні пересвідчилися, що пошуково-дослідницька робота сприяє   підвищенню рівня знань учнів,  розвитку пізнавального інтересу до навчання як провідного пізнавального стимулювання до навчання, формується світогляд, удосконалюються навички дослідницької роботи, з’являється досвід роботи над проектами.

На завершення  учасники отримали методичні рекомендації, навчально-методичні посібники для керівників гуртків «Юні кліматологи та метеорологи» та авторські програми гуртка з географії «Юні кліматологи та метеорологи» для учнів 6-8 класів (автори: Полонка Надія Миколаївна, вчитель географії ОНЗ «Шебутинецький НВК»   та Шибінська Валентина Іванівна, вчитель географії Ожівського НВК).

Підсумки засідання методичного об’єднання  підвела методист Ірина Дідик, яка наголосила, що завдання вчителя сьогодні — відібрати зі своїх методичних надбань усе прогресивне і змінити, модернізувати, трансформувати навчальний процес так, щоб забезпечити його дослідницький, пошуковий характер. Такий підхід спонукатиме до розвитку мислення, розумових творчих здібностей учнів. Дитина психологічно краще готуватиметься до сприйняття невідомого, нового для неї, що допоможе у формуванні її як особистості, розвитку цілеспрямованості, наполегливості, принциповості.

Безумовно, дослідницька діяльність не може охопити весь педагогічний процес, адже доведено, що учень не здатен засвоювати знання лише шляхом особистого дослідження та відкриття нових знань. Учителю потрібно пам’ятати, що активізація пошуково-дослідницької діяльності школярів – це, перш за все, активізація їхнього мислення.

Методичне об’єднання  пройшло на високому методичному та організаційному рівнях, в атмосфері педагогічної єдності, розуміння, глибокої щирості, яку зуміли створити педагоги шкіл району та учасники навчально-виховного процесу ОНЗ «Шебутинецького НВК» під керівництвом   директора Олени Василівни  Галак.

Закінчилась творча зустріч колег-географів обговоренням побаченого, обміном думками, побажанням миру, взаєморозуміння, успіхів у педагогічній роботі.

Попри мряку, у яку доводилося ступати вчителям, у душах залишилася приємність від побаченого і почутого, бо Шебутинецький НВК – то осередок навчання і виховання, де працюють висококваліфіковані майстри своєї справи, які є педагогами, артистами, скульпторами, творцями дитячих душ. За плечима шебутинецьких учителів безліч уроків, вдалих і невдалих, класичних і нетрадиційних, підготовка учнів до олімпіад і конкурсів, перемоги і вагомі досягнення…  Тут панує любов і взаємоповага, а ще постійний пошук, бо головним гаслом для педколективу, як здалося присутнім, є слова В.Сухомлинського: «Будьте самі шукачами, дослідниками. Якщо не буде вогника у вас, вам ніколи не запалити його в інших». Тут сміливо апробовують нові методики, використовують інноваційні підходи, аби тільки учні мали міцні знання, влучно оперували ними, ставали справжніми особистостями, по-своєму унікальними і неповторними, свідомими громадянами України такими ж, як їх учителі, бо учні завжди такі ж, як їх наставники.

Шебутинецький НВК – це маленька країна, у якій свої усталені традиції, де звучить пісня і лунає веселий передзвін, де добре пам’ятають настанови старших і готові підкорювати, вивчати найпотаємніші куточки рідного краю, а над усім цим –  педагогічна мудрість, яку презентували  на засіданні методичного об’єднання вчителів географії.

Обивателям цього закладу будь-які проблеми до снаги, а осіння мряка і холодний вітер – то джерело позитиву й натхнення. Отож, нема поганої погоди у природи, коли пощастило мати прекрасного вчителя географії, з яким і в огонь, і у воду…

 

Дідик Ірина Анатоліївна,

методист РМК ВОМС Сокирянської  РДА