Впровадження реформи децентралізації: як це відбувається в Сокирянському районі
IMG_0456

Три роки тому Україна розпочала впровадження комплексної і всеосяжної реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади на принципах децентралізації. Міжнародна спільнота твердо підтримує цю реформу і виділяє значні кошти на її впровадження по всій території країни.

Вивчення досвіду інших областей та районів показують значні досягнення утворених громад.

Отож захотілося проаналізувати, як впроваджується головна реформа країни в нас, на Сокирянщині. На підставі Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад», але порушуючи принцип добровільності, на території району в 2015 році утворено 2 ОТГ – Сокирянську та Вашковецьку, в 2016 році – Новодністровську, яка чекає на призначення перших виборів. Решта 18 населених пунктів (14 сільських рад) району згідно Перспективного плану залишились поза межами ОТГ. Сокирянський район невеликий (44 тис. населення) і дотаційний тож, за таких обставин, має відбуватись процес дооб’єднання, а не утворення четвертої громади. Проте  за останні два роки жодні зміни з питань децентралізації в районі не відбуваються і більша половина жителів району позбавлена можливості відчути переваги реформи.

Слід відмітити, що всі сільські ради за результатами громадського обговорення впродовж 2016 – 21017 років прийняли добровільне рішення про приєднання до Сокирянської ОТГ, які в установленому порядку надіслані до Сокирянської міської ради. Рішенням 16-ї позачергової сесії Чернівецької обласної ради було схвалено зміни до перспективного плану формування територій громад Чернівецької області, в тому числі по Сокирянському району, відповідно до якого зазначені села приєднаються до Сокирянської ОТГ і процес децентралізації на Сокирянщині буде завершено.

Однак, згідно Розпорядження КМУ від 25 жовтня 2017 р. № 794-р «Про внесення змін до перспективного плану формування територій громад Чернівецької області» змін в частині Сокирянського району немає.  Тож, наразі 14 сільських рад неохоплені реформою децентралізації, не визначені перспективним планом та залишаються «білими плямами».

31.01.2018р  під  стінами Сокирянської міської ради відбулося народне віче, зініційоване 14 сільськими громадами району. У  народних зборах  взяли участь  близько тисячі представників із сіл Гвіздівці, Олексіївка, Романківці, Сербичани, Шебутинці, Кормань, Кулішівка, Вітрянка, Лопатів, Братанівка, Селище, Грубна, Волошкове, Михалкове та м. Сокиряни. Жителі району вимагали від міської влади припинення саботування реформи децентралізації. Резолюцію віче було направлено до Сокирянської міської ради. 13.02.2018р відбулися збори депутатів міської ради, на яких розглянуто звернення сільських голів та вирішено вважати недоцільним проведення зустрічей з депутатами та сільськими головами зазначених сіл. Сокирянська міська рада своїм рішенням опирається на нібито небажання жителів МТГ приєднання  інших сільських рад. Разом з тим, в Сокирянській МТГ не було проведено жодного громадського слухання з питань формування громад.

18.03.2018 року з ініціативи громадськості відбулися збори жителів Сокирянської міської ТГ. За результатами зборів мешканці одноголосно проголосували за згоду в приєднанні ще 14 сільських рад району до Сокирянської МТГ. Протокол зборів був направлений та зареєстрований в Сокирянській  міській  раді.  Станом на 07.06.2018 року волевиявлення жителів Сокирянської ОТГ в міській раді не розглядалося, відповідь ініціативній групі не надходила, що порушує конституційні права людей.

06.03.2018 року ОДА розробила нову концепцію формування Перспективного плану об’єднання територіальних громад області. 13.03.2018 р на засіданні районної робочої групи з підготовки пропозицій до формування перспективного плану Сокирянського району прийнято рішення в черговий раз, повторно провести публічні обговорення та розглянути дану Концепцію. Відтак жителі сіл, які ще не приєдналися до об’єднаних громад, знову організували громадські слухання. На всіх зібраннях були особисто присутні або заступник голови Чернівецької ОДА Гостюк В.І., або радники з питань децентралізації. Протоколи громадських слухань та прийнятих на підставі них рішення сільських рад, якими одностайно запропоновану концепцію формування Перспективного плану об’єднання територіальних громад області відхилено та ще раз підтверджено бажання жителів району приєднання до Сокирянської МТГ було зареєстроване 27.03.2018р в Чернівецькій ОДА та Чернівецькій обласній раді. Дані рішення також в установленому порядку подані Сокирянській міській раді.

На підставі рішень сільських рад, рішенням 11 сесії Сокирянської районної ради № 25/11-18 від 12.04.2018 «Про нову концепцію формування Перспективного плану об’єднання громад в Чернівецькій області» запропоновану Концепцію визнано неприйнятною.

Наразі відбуваються зміни в утворені Новодністровської ОТГ, де центром має бути місто обласного значення. 5 травня 2018 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» щодо добровільного приєднання територіальних громад  сіл, селищ до територіальних громад міст  республіканського Автономної Республіки Крим, обласного значення» від  03.04. 2018№ 2379-VІІІ. Закон дозволяє містам обласного значення згуртувати навколо себе сусідні сільські та селищні ради.

Враховуючи зміни в законодавстві, відповідно до ч.1.ст.8 Закону № 157 – VІІІ змінюється процедура створення ОТГ і кожна з рад, яка раніше прийняла рішення про об’єднання, повинна його скасувати. 29 травня 2018 року на  позачерговій сесії Василівської сільської ради більшістю голосів депутатів  скасовано  рішення від 28.07.2016 №68/12-16 про об’єднання у територіальну громаду з центром у місті Новодністровськ (рішення № 55/37-18 від 29.05.2018). Раніше, 22 травня, на сесії Василівської сільської ради  було прийнято рішення про створення об’єднаної територіальної громади у складі сіл Василівка, Розкопинці, Ожеве та Волошкове.

За вимогою жителів району, враховуючи те, що відповідно до чинного законодавства приєднатися громади можуть лише згідно перспективного плану формування територій громад, Сокирянська райдержадміністрація, районна робоча група з підготовки  перспективного плану формування територіальних громад, депутатський корпус районної ради неодноразово зверталися до Чернівецької ОДА щодо перегляду перспективного плану області у частині Сокирянського району та  створення  найоптимальнішої моделі сильних, спроможних і самодостатніх громад, з урахуванням думки жителів району. Поки безрезультатно. Такі події негативно впливають на суспільно-політичну ситуацію в районі навколо реформи органів місцевого самоврядування і не дають нам відчути всі її переваги.