Алергія на молоко: що потрібно знати…
алергія на молоко

Алергія на молоко – це нетипова реакція імунної системи на молоко та продукти, що містять молоко. Це одна із найпоширеніших харчових алергій у дітей. Зазвичай алергічна реакція виникає невдовзі після вживання молока. Окрім того, алергія на молоко може спричинити анафілаксію (важка, небезпечна для життя реакція).

Відмова від молока та молочних продуктів – це основний метод лікування алергії на молоко. На щастя, більшості дітей вдається «перерости» алергію на молоко. Кому це не вдається, то можливо доведеться продовжувати уникати молочних продуктів.

Симптоми

Симптоми алергії на молоко можуть з’явитись через декілька хвилин або годин після прийому молока/молочних продуктів.

Найчастіші симптоми алергії на молоко:

-свистяче дихання;

-свербіння або поколювання навколо губ/рота, набряк губ, язика або горла;

-кашель або задишка;

-блювота;

-рідкий стілець або діарея з кров’ю;

-судоми;

-нежить;

-очі, що сльозяться;

-коліки в немовлят.

Справжня алергія на молоко відрізняється від непереносимості на молочний білок та лактозу. На відміну від алергії на молоко, непереносимість не стосується імунної системи. Молочна непереносимість потребує іншого лікування, ніж алергія на молоко.

Алергія на молоко може спричинити анафілаксію, небезпечну для життя реакцію, яка звужує дихальні шляхи та може блокувати дихання. Молоко – це третій найпоширеніший продукт після арахісу та лісових горіхів, що викликає анафілаксію.

Зверніться до сімейного лікаря, педіатра або алерголога, якщо ви або ваша дитина відчуваєте симптоми алергії на молоко відразу після вживання молока. Якщо у вас чи вашої дитини з’являться ознаки або симптоми анафілаксії (набряк горла, почервоніння обличчя, свербіння тіла, шок із вираженим падінням артеріального тиску).

Деякі фактори можуть збільшити ризик розвитку алергії на молоко:

Інші алергії. У багатьох дітей з алергією на молоко є й інші алергії. Алергія на молоко може розвинутись раніше за інші алергії.

Атопічний дерматит. У дітей з атопічним дерматитом (хронічне запалення шкіри) – набагато вища ймовірність розвитку харчової алергії.

Генетика. Ризик харчової алергії у людини збільшується, якщо один або обидва батьки мають харчову алергію або інші алергічні захворювання (поліноз, астма, кропив’янка або екзема).

Вік. Алергія на молоко найчастіше зустрічається в дітей. З віком їх система травлення стає більш дорослим та їх організм з меншою ймовірністю реагує на молоко.

Профілактика

Не існує надійного способу запобігти харчовій алергії, але ви можете запобігти її, уникаючи їжі, яка її спричиняє. Якщо ви знаєте, що у вас чи вашої дитини алергія на молоко, уникайте молока та молочних продуктів. Уважно читайте на продуктах етикетки!

Джерела молочного білка: цілісне, нежирне, знежирене молоко, масло, йогурт, морозиво, сир.

Приховані джерела молочного білка: сироватка, казеїн, інгредієнти з префіксом лактат, цукерки (нуга, карамель), протеїнові порошки, штучний смак сиру, гідролізати.