Біологічний захист від мишоподібних гризунів
бактоцид

Мишоподібні гризуни – це чисельна група гризунів із класу ссавців. До них належить шкідники з групи мишей та хом’яків. Ці тварини харчуються рослинною їжею і характеризуються високою плодючістю.

Сільськогосподарському виробництву гризуни завдають значних збитків, а також є переносниками хвороб, які небезпечні для людей та свійських тварин. Тому з ними треба вести непримиренну боротьбу. Особливо на полях.

Отрути гострої дії (тварина гине після одноразового поїдання принади за кілька годин) це препарати на основі фосфіду цинку. Отрути пролонгованої дії знижують здатність крові до згортання й ушкоджують стінки кровоносних судин.

Метод боротьби, що несе безпеку для людини і навколишнього середовища та значно дешевший, є біологічний. В його основі лежить застосування препарату бактоцид. Він представляє собою вологе зерно пшениці, ячменю, заражене бактеріями мишачого тифу. Смертельна доза для гризунів міститься у 2-3 зернинах. Перевагою є те, що миші заражаються одна від одної і в результаті гине вся колонія. На відміну від хімічних принад, які потрібно розкладати доти, поки гризуни поїдають їх, бактерицид вноситься одноразово. Найкращим періодом для застосування Бактоциду проти мишоподібних гризунів є рання весна та пізня осінь. Він безпечний для людей та довкілля і значно дешевший від хімічних родентицидів.

Особливу увагу слід приділити посівам озимих культур, не допускати заселення їх полівками з осені. Для цього перед сівбою озимини знищують гризунів на попередниках і на прилеглих угіддях.

На даний час відділ біологічного методу Чернівецької обласної фітосанітарної лабораторії виготовляє і рекомендує до застосування Бактоцид. Біологічний препарат базується на використанні бактерій Ісаченка, що викликає у гризунів черевний тиф. При поїданні гине до 90% гризунів протягом 4-5 днів. Знаходячись у тісному контакті одна з одною, миші швидко розповсюджують смертельну хворобу здоровим особинам і це підвищує ефективність застосування препарату. Такі бактерії не шкідливі для людей, тварин, корисним комахам, не викликають алергічних реакцій, не накопичуються в ґрунті, водоймах та зібраному урожаї сільськогосподарських культур. Бактоцид є найбільш ефективним проти масових видів гризунів. Це миші (домова, лісова, миші-малютки); полівки (звичайна або сіра, лісова руда і водяна, стадна, степова пеструшка); сірий хом’як, щури, суслики.

Зерновий препарат вносять без додавання інших приманок, оскільки він сам є хорошою приманкою для гризунів. Препарат можна застосовувати протягом року, навіть зимою при температурі повітря -25С. Особливо найбільша ефективність досягається в холодну пору року, коли температура не перевищує +10С.