
Мишоподібні гризуни – це чисельна група гризунів із класу ссавців. До них належить шкідники з групи мишей та хом’яків. Ці тварини харчуються рослинною їжею і характеризуються високою плодючістю.
Сільськогосподарському виробництву гризуни завдають значних збитків, а також є переносниками хвороб, які небезпечні для людей та свійських тварин. Тому з ними треба вести непримиренну боротьбу. Особливо на полях.
Отрути гострої дії (тварина гине після одноразового поїдання принади за кілька годин) – це препарати на основі фосфіду цинку. Отрути пролонгованої дії знижують здатність крові до згортання й ушкоджують стінки кровоносних судин.
Метод боротьби, що несе безпеку для людини і навколишнього середовища та значно дешевший, є біологічний. В його основі лежить застосування препарату бактоцид. Він представляє собою вологе зерно пшениці, ячменю, заражене бактеріями мишачого тифу. Смертельна доза для гризунів міститься у 2-3 зернинах. Перевагою є те, що миші заражаються одна від одної і в результаті гине вся колонія. На відміну від хімічних принад, які потрібно розкладати доти, поки гризуни поїдають їх, бактерицид вноситься одноразово. Найкращим періодом для застосування Бактоциду проти мишоподібних гризунів є рання весна та пізня осінь. Він безпечний для людей та довкілля і значно дешевший від хімічних родентицидів.
Особливу увагу слід приділити посівам озимих культур, не допускати заселення їх полівками з осені. Для цього перед сівбою озимини знищують гризунів на попередниках і на прилеглих угіддях.
На даний час відділ біологічного методу Чернівецької обласної фітосанітарної лабораторії виготовляє і рекомендує до застосування Бактоцид. Біологічний препарат базується на використанні бактерій Ісаченка, що викликає у гризунів черевний тиф. При поїданні гине до 90% гризунів протягом 4-5 днів. Знаходячись у тісному контакті одна з одною, миші швидко розповсюджують смертельну хворобу здоровим особинам і це підвищує ефективність застосування препарату. Такі бактерії не шкідливі для людей, тварин, корисним комахам, не викликають алергічних реакцій, не накопичуються в ґрунті, водоймах та зібраному урожаї сільськогосподарських культур. Бактоцид є найбільш ефективним проти масових видів гризунів. Це – миші (домова, лісова, миші-малютки); полівки (звичайна або сіра, лісова руда і водяна, стадна, степова пеструшка); сірий хом’як, щури, суслики.
Зерновий препарат вносять без додавання інших приманок, оскільки він сам є хорошою приманкою для гризунів. Препарат можна застосовувати протягом року, навіть зимою при температурі повітря -25С. Особливо найбільша ефективність досягається в холодну пору року, коли температура не перевищує +10С.