Чернівецька ОДА наполягає на терміновій передачі об’єктів спільної власності територіальних громад району в комунальну власність ОТГ. А Равлик і КО… продовжують гальмувати?

Гостро стоїть питання передачі об’єктів спільної власності територіальних громад району в комунальну власність Сокирянської міської об’єднаної територіальної громади, яка за рішеннями Уряду та Верховної Ради України значно розширила свої межі і тепер включає майже всі населені пункти Сокирянщини. Але необдумані та необґрунтовані рішення чиновників міської ради тепер можуть стати причиною того, що усі об’єкти нерухомого майна перейдуть у власність укрупненого Дністровського району. А це – усі медичні установи, школи, дитячі садки, заклади культури, соціального обслуговування тощо.

Сокирянська районна рада неодноразово намагалася знайти шляхи порозуміння і справедливо вирішити це питання. Адже всі ці установи – результат багаторічної, сумлінної праці багатьох поколінь. Тож цілком логічно, що,  якщо усі ці люди тепер житимуть у Сокирянській ОТГ, то і їх власність мала б перейти туди.

Звертають свою увагу на це непросте, але вкрай важливе і нагальне питання і у Чернівецькій обласній державній адміністрації. Нещодавно районні ради та об’єднані територіальні громади краю отримали офіційний лист від ОДА, де увагу акцентують на тому, що у зв’язку з завершенням процесу децентралізації є нагальна необхідність передачі майна районних рад. В обласній адміністрації переконані, що такі об’єкти мають бути передані саме в об’єднанні громади.

Є для цього міцне законодавче підґрунтя. Зокрема,  Прикінцевими та перехідними положеннями ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що,  за пропозицією сільських, селищних, міських рад,  районні, обласні ради повинні приймати рішення про передачу до комунальної власності відповідних територіальних громад окремих об’єктів спільної власності. Тож, цілком логічно було б отримати таку пропозицію від Сокирянської міськради, адже усі такі установи знаходяться на її території і задовольняють колективні потреби жителів цієї громади, яка, нарешті, має ту конфігурацію, за яку люди боролися роками.

Пунктом 39 Прикінцевих та перехідних положень Бюджетного кодексу України встановлено, що районні ради здійснюють передачу із спільної власності територіальних громад у власність ОТГ відповідні бюджетні установи, розташовані на її території, відповідно до розмежування видатків між бюджетами. Варто зауважити, що бюджетний рік завершиться 1 січня 2021 року. У районному кошторисі уже передбачені асигнування на ці установи. Тож мови про те, що міській раді доведеться вишукувати додаткові ресурси,  не йдеться. Утримувати ці заклади та об’єкти можна буде за рахунок консолідації зусиль, адже соціальні послуги отримують всі жителі громади.

Особливо турбує питання перереєстрації медичних установ. Адже зміна власника потребує довготривалих організаційних заходів щодо внесення нових даних у ліцензії та інші господарські документи. Це тягне за собою ризики несвоєчасного укладання договорів із Національною службою здоров’я України.

Через зволікання окремих представників влади, медичні установи можуть залишитися без своєчасного надходження лікарських препаратів, недоотримати фінансові ресурси на утримання закладів. Як наслідок – ненадання населенню якісних публічних послуг, зокрема, медичного сервісу.

Але ж чиновникам Сокирянської міської ради не звикати ризикувати здоров’ям та благополуччям жителів громади? Заради власних амбіцій готові наплювати на норми закону, совісті, честі, моралі та здорового глузду?

Повторюємо знову, що чиновники, яких у м’які крісла влади посадили люди, не мають права так нікчемно та холоднокровно гребувати всім тим майном, яке належить громаді,  – десяткам тисяч жителів Сокирянщини.