День героїв
Den-heroiv

День героїв вважається національним українським святом на честь борців за волю та незалежність нашої держави. Люди, що цілковито поклали своє життя на ваги свободи українського народу, існували в різні часи становлення нашої держави. Починаючи з часів Київської Русі, продовжуючи часами Гетьманської ери та процвітання Запорізької Січі, в недовгий період існування Української Народної Республіки та Української повстанської армії. Ціла плеяда нових героїв з’явилася в останні роки, під час російської агресії на сході країни. Вони були, є і будуть завжди. Тому День героїв, що святкується щороку 23 травня, завжди буде важливим та актуальним для кожного українця. Адже тільки завдяки героїзму наших краян у всі часи та епохи, наша держава сьогодні знаходиться на мапі землі.

Ініціаторами впровадження Дня Героїв є представники (ОУН) Організації українських націоналістів. Під час свого Другого великого збору, який проходив у Кракові весною 1941 року, українські націоналісти постановили щороку відзначати «Свято Героїв Революції». Поряд з цим днем пропонувалося вшановувати 22 січня, як День соборності України, та 31 серпня – День боротьби за незалежність.

В часи Радянського союзу свято відзначалося у підпіллі. Також його не забувала українська діаспора у різних куточках світу. І тільки у 1992 році воно стало широко відомим на теренах нашої держави. Попри те, що День героїв не є офіційним святом, воно дедалі частіше відзначається на рівні державних та самоврядних організацій. У громадах відбуваються культурні масові заходи під егідою представників органів влади.

З початком російської агресії цей день є ще одною можливістю вшанувати пам’ять загиблих українських військових, які є самовідданими борцями за свободу України.

До вибору дати представники Організації українських націоналістів підійшли відповідально. Адже саме в цей день у 1938 році у Роттердамі загинув полковник Армії УНР та засновник ОУН Євген Коновалець. Радше його було вбито – підірвано на бомбі, яку підклав один із агентів НКВС.

Також цей весняний місяць виявився трагічним для кращих борців за свободу нашої держави – Симона Петлюри та Миколи Міхновського.

Російська агресія на сході Україні, а радше відвага та мужність українських героїв, які з 2014 року чинять їй супротив, надали нове дихання цьому святу. Сьогодні лави героїв щоденно доповнюють герої сучасності, які не шкодуючи свого життя воюють за мир, добробут та цілісність нашої держави. Варто сказати, що свято не є офіційним, тому проводиться за бажанням громади. Його частіше відзначають в західних регіонах країни. Святкові та урочисті заходи з нагоди Дня героїв відбуваються там наступним чином:

  1. Проведення фотовиставок. Це можуть бути фото з місць військових подій або ж фотопортрети загиблих бійців. Вдалим прикладом є фотопроєкт під назвою «Портрет Солдата», що відбувся в Тернополі. Біля портрета кожного бійця була написана його коротка історія.
  2. Смолоскипна естафета. Цей захід щороку відбувається у Львові. 23 травня учасники свята збираються на Личаківському кладовищі поряд з меморіалом солдатам УПА, там запалюють смолоскипи і проносять їх по вулицях міста.
  3. Проведення концертів, масових виступів та акцій, присвячених бійцям за незалежність минулого та сьогодення.
  4. Нагородження героїв Антитерористичної операції.

З 2014 року, коли почалася війна з РФ, заходи святкування почали проводитися також в східних та центральних областях країни. На сьогодні складено петицію, у якій ставиться вимога призначення Дня героїв офіційним національним святом.