Картопляна міль та методи боротьби з нею…
міль

Виглядає картопляна міль досить непривабливо. Загальний фон її крил – брудно-сірий з численними чорними плямами, які при складанні крил утворюють дві виразні темні смужки. На фото нижче представлена картопляна міль зі складеними і розправленими крилами:

Метелик картопляної молі має характерні довгі вусики і редукований ротовий апарат. Харчуватися вона не може, і живе недовго – зазвичай кілька днів, дуже рідко – кілька тижнів.

Довжина метелика зі складеними крилами становить 6-7 мм, а захисне забарвлення дозволяє їй залишатися непомітною навіть при прямому погляді з невеликої відстані.

Личинки картопляної молі невеликі – близько 13 мм має довжину тіла гусениця останнього віку. Така личинка плете чохол, в якому обертається в лялечку і перетворюється на дорослу метелика. Довжина лялечки – близько 10-12 мм.

Гусениці мають біло-салатовий або біло-рожеве забарвлення з блідою смужкою вздовж всієї спини.

Яйця картопляної молі складно помітити навіть з близької відстані. Маючи довжину близько напівміліметра, вони розміщуються самкою з нижньої сторони листя невеликими групами і розвиваються дуже швидко.

Основна небезпека картопляної молі полягає в наступному:

-ослаблення кущів сільськогосподарських рослин з-за знищення та мінування листя;

-пошкодження бульб картоплі і зниження якості врожаю;

-зниження якості та обсягів посівного матеріалу картоплі;

-ослаблення і загибель молодих кущів томатів і перцю.

Бульба картоплі, вражений 9-10 гусеницями одночасно, буде схожий на губку, в якій личинки практично повністю виїдають серцевину.

При наявності великої кількості комах і комфортних для них умов розмноження моль розмножується швидше, ніж розвивається сама кормова культура. На початку весни невелика кількість личинок старанно знищують і ніжну молоду розсаду, пізніше вони шкодять дорослим рослинам, і максимальна кількість гусениць виводиться тоді, коли на кущах розвиваються бульби і плоди.

Cтовідсоткові методи боротьби з картопляною міллю сьогодні не розроблені. Боротьба з нею повинна бути комплексною і складатися як з ліквідаційних, так і превентивних заходів.

Стовідсоткові методи боротьби з картопляною міллю сьогодні не розроблені. Боротьба з нею повинна бути комплексною і складатися як з ліквідаційних, так і превентивних заходів.

Для знищення самих метеликів і гусениць використовують наступні засоби:

Препарати на основі бактерій Bacillus thuringiensis – Бітоксибацилін, Дендробациліну, Энтобактерин, Лепідоцид. Ними обробляються кущі на будь-якому етапі розвитку до появи зав’язі, і такі заходи забезпечують загибель частини личинок, зниження плодючості самок та затримку у розвитку до появи зав’язі, і такі заходи забезпечують загибель частини личинок, зниження плодючості самок та затримку у розвитку молна кожній стадії. Заходи боротьби з картопляною міллю включають також грамотний сівозміна, підгортання картопляних і томатних кущів, закладку тільки здорових бульб на максимальну для сорту глибину.