Купання на Водохреще
6-2107

Водохреще, яке традиційно святкується 19 січня, збігається з православними святами Богоявлення та Хрещення Господнє. Вважається, що на свято Водохреща вода у водоймах набуває цілющих властивостей, тому її прийнято освячувати, а також купатися в ній.

Найбільш відомий обряд на Йордан – купатися у крижаній воді. Його пов’язують з лікувальним властивостями йорданської води. Відомо, що цей обряд на наших землях був популярний ще за часів Київської Русі, потім він втратив свою популярність, і знову виник на початку ХІХ століття, а широкого поширення набув у 80-х роках ХХ століття. Також відомо, що цілющі властивості води дуже шанували наші предки-язичники. Вони ставилися до стихії води з особливим трепетом, з чим і пов’язано більшість обрядів, зокрема – і занурення в ополонку взимку в певний день у році. Християнство прийняло цю традицію шанування води і пристосувало її до своїх обрядів, зокрема, до обряду купання на Водохреща.

В Україні купання на Водохреще не було настільки масово популярним, як, наприклад, обряд освячення води, але з часом все ж набуло популярності. Чому ж люди купаються на Йордана і які є традиції з цього приводу?

Вважається, що купання на Водохреще «змиває» гріхи та загартовує організм. Зазвичай купання відбувається у спеціально відведених місцях: в ополонці, яку заздалегідь пробивають (часто у вигляді великого хреста). Воду в цій ополонці попередньо освячує священник. Також купання відбуваються у будь-яких доступних водоймах (але важливо, щоб вони мали безпечний вхід!)

Зануритися у воду варто усього на декілька секунд, тричі, не треба занурювати у воду голову. Не можна піддавати такому стресу організм вагітним жінкам, літнім людям, дітям і людям з хронічними хворобами.

Обов’язково потрібно дотримуватися певних норм поведінки. Насамперед слід ознайомитися із протипоказаннями до купання в ополонці. А це – серцево-судинні захворювання, запалення нирок, хвороби дихальних шляхів і бронхо-легеневої системи, гінекологічні захворювання, епілепсія, алергія на холод, проблеми зі щитовидною залозою. Якщо ж здоров’я не стоїть на заваді водним процедурам, все одно вам необхідно ретельно підготуйтеся до занурювання.

Готувати організм до холоду треба було б хоча б за тиждень. Перші дні можна просто виходити на кілька секунд на холодний балкон, потім додати обтирання змоченим у холодній воді рушником і нарешті – обливання крижаною водою з душу чи відра.

«Перед зануренням в ополонку, за дві години ситно поїжте – організму потрібні ресурси для обігріву. Але в жодному разі не заходьте у воду в стані алкогольного сп’яніння, – наголошують рятувальники. – Візьміть із собою ковдру чи рушник, на який можна встати при роздяганні, та додаткові рушники для того, аби добре витертися після купання. Бажано, щоб одяг був максимально зручним і ви могли швидко одягтися після виходу на берег».

Перед заходом у воду зробіть зарядку, побігайте і пострибайте, аби розігріти тіло. Для занурення обов’язково вибирайте ополонку, де є обладнаний спуск до води, щоб не підсковзнутися і щоб можна було легко та швидко вийти з крижаної води. Пам’ятайте, що купатися слід виключно в присутності медичної та рятувальної служби.

Заходьте у воду в середньому темпі. Якщо йти занадто повільно, можна встигнути серйозно обморозитися, якщо дуже швидко – це може викликати різкий підйом тиску. Задля власної безпеки не стрибайте і не пірнайте різко у воду. Коли зайдете по коліна, вмийтеся і продовжуйте занурення. Водночас стежте за тим, аби дітлахи не купалися у холодній воді без нагляду дорослих.

Пам’ятайте, що перебувати у крижаній воді можна не більше 10 секунд – трьох занурень цілком достатньо. Після виходу відразу розітріться рушником, тепло одягніться і випийте теплого чаю.

Шановні краяни! Закликаємо вас бути вкрай обережними та свідомими! Адже свято мине а здоров’я залишиться!