Міжнародний день еволюції
Mizhnarodnyy-den-evoliutsii

24 листопада спільнота науковців всього світу відзначає Міжнародний день еволюції. Присвячене це свято річниці публікації відомої для широкого загалу праці «Походження видів», що була написана Чарльзом Дарвіном 24 листопада 1859 року. Оскільки книга була написана не в науковому, а в популярно-публіцистичному стилі, то викликала справжній ажіотаж в суспільстві. Це один з найбільш вагомих творів в історії науки, який детально та логічно пояснює засади існування життя на планеті та виникнення великого розмаїття флори та фауни. Так з’явилася на світ теорія еволюції, яку згодом стали називати дарвінізмом.

Ідея цього свята виникла ще в 90-х роках 20-го століття, проте запровадити її вдалося лише у 2001 році, коли була створена некомерційна організація «Програма Дня Дарвіна».

Згодом було запроваджено спеціальний Фонд Міжнародного дня Ч. Дарвіна, який займався популяризацією ідей дарвінізма, а саме природного відбору та походження людини.

Так, в 1909 році вперше відзначали День еволюції, який став 50-ю річницею випуску доленосного для всієї науки трактату та 100-ю річницею з дня народження Чарльза Дарвіна.

Паралельно з Міжнародним днем еволюції також 24 листопада відзначається День Дарвіна чи Міжнародний день науки та гуманізму. Свято, приурочене до виходу першої праці про еволюцію відзначається в багатьох вишах по всьому світу. І хоча теорія еволюції неодноразово піддавалася критиці, географія святкування річниці публікації «Походження видів» розширюється. Свято набуло міжнародного значення.

Чарльз Дарвін народився та зростав в родині лікаря. Отримував освіту в Кембриджі та закінчив медичний факультет Единбурзького університету. Юнак захоплювався геологією, зоологією, ботанікою. Під час навчання в університеті Чарльз почав проводити польові дослідження, завдяки чому опанував глибокими знаннями в біології.

Важливою як в житті самого вченого, так і в історії всієї науки стала його мандрівка на судні «Бігль», що відбувалася з 1832 по 1837 роки. П’ять років глибоких та ґрунтовних досліджень привели його до висновку, що кожен вид живих істот постійно змінювався.

Після завершення подорожі, Дарвін почав обмірковувати проблему, яка хвилювала учених-біологів ще до нього – проблему походження видів. Він почав вивчати тему мінливості представників флори та фауни як в домашніх, так і в природних для них умовах.

Саме через наполегливість цього англійського вченого та його багаторічні дослідження з’явилася теорія еволюції, яка ґрунтувалась на походженні видів через природний відбір. Вперше праця «Про походження видів», автором якої був Чарльз Дарвін, була опублікована 1859 році.

Учений не мав наміру публікувати свої напрацювання, на цьому наполягли його товариші та соратники – Ч. Лайель та Дж. Д. Гукер. Саме вони переконали біолога зробити результат його багаторічних досліджень доступним для широкого загалу.

В той самий час ще один біолог Альфред Воллес збирався опублікувати працю, яка за тематикою була дуже близькою до теорії Дарвіна і носила назву «Про тенденції різновидів до необмеженого відхилення від початкового типу».

Так, 1859 рік ознаменувався для всього наукового світу виходом роботи Чарльза Дарвіна «Походження видів шляхом природного відбору, або збереження порід у боротьбі за життя».

Успіх книги був сенсаційним. Теорію чудово прийняли та підтримали одні вчені та піддали гострій критиці інші. Проте кожна наступна праця миттєво поглиналася тими, хто був стурбований темою походження всього живого на землі.

Всі публікації Дарвіна набували статусу бестселерів та видавалися багатьма мовами і зробили вченого знаменитістю не тільки у світі науковців, але й серед простих людей. Головною причиною популярності теорії Дарвіна стали її базові принципи.

В основі теорії про походження видів лежать розумні та логічні тези. Вони не голослівні, підлягають перевірці експериментальними методами та підтвердженню реальними фактами.