Міжнародний день лікаря в 2022
Mizhnarodnyy-den-likaria

Професія лікаря існує десятки тисяч років – за цей довгий період суть її залишилася незмінною і по-справжньому безцінною, гуманною та милосердною. Важливе значення лікарів як авторитетних спеціалістів добре розуміє кожен, адже багатьом доводилося переживати ситуацію, коли власне життя чи життя близьких людей залежало лише від лікарського професіоналізму. У всі історичні епохи лікарів дуже поважали, не є винятком і наш час. Зараз у світі існує чимало святкових днів, присвячених вшануванню роботи лікарів, і одним з них є Міжнародний день лікаря, який відзначається щороку в перший понеділок жовтня.

В минулому столітті на території Франції було знайдено наскельні малюнки первісних людей, які зображують тогочасних цілителів у процесі лікування. Радіовуглецевий аналіз визначив вік цих малюнків – близько 27 тисяч років, і натепер вони є найдавнішим матеріальним свідченням про лікарську діяльність.

Без лікарів у тому чи іншому вигляді не обходилася жодна з відомих нам цивілізацій. Наприклад, у Месопотамії цілителі поділялися на два види – перші лікували травми та хвороби на емпіричному рівні, тобто спираючись на досвід та спостереження, а другі практикували зцілення людей від хвороб, керуючись містичними уявленнями. Цікаво, що стоматологією та акушерством займалися обидва типи лікарів.

Найвідоміший лікар Давнього Єгипту Імхотеп мав прогресивні погляди, бо вважав людські хвороби не карою богів, а природним явищем. В Єгипті лікарями могли бути й жінки – цілителька на ім’я Меріт Птах якийсь час була головним лікарем при дворі фараона. Відомо, що в своїй практиці вона використовувала лікарські рослини та магічні ритуали.

Лікарі в Давній Греції приділяли більше уваги причинно-наслідковому зв’язку, симптомам хвороб та різним методам лікування. Легендарний Гіппократ спершу займався математикою та ботанікою, а згодом захопився дослідженням людського тіла і зрештою заклав фундамент сучасної медицини. Він став автором перших медичних книг – збірка «Corpus Hippocraticum» містить описи симптомів та способів лікування десятків недуг.

В своїх трактатах Гіппократ також писав про моральні якості, обов’язкові для лікаря – безкорисливість, скромність, здоровий глузд, врівноваженість, охайність, відсутність забобонів. До того ж, лікар повинен був мати страх перед богами – саме перед ними присягали грецькі лікарі священною обіцянкою, відомою як «клятва Гіппократа».

Підтримував ідеї Гіппократа й відомий римський лікар Гален – він проводив анатомічні дослідження, лікував найвпливовіших людей свого часу, був придворним лікарем у двох імператорів Риму. Гален висунув багато теорій про роботу мозку, серця та кровообігу, якими керувалися лікарі аж до середини XVII століття, написав сотні медичних трактатів з анатомії, фізіології, фармацевтики та терапії.

На Русі професійні лікарі були рідкісним явищем, проте наші предки мали досвідчених і вправних народних цілителів – травників, «костоправів», повитух. Пізніше з’явилося багато лікарів-іноземців, які приносили з собою нові ліки та медичні знання.

У XVIII – XIX століттях медицина почала набувати сучасних рис, адже було зроблено багато наукових відкриттів та винаходів. Лікарі швидко просувалися в діагностиці та профілактиці хвороб, як і в розумінні того, що являють собою бактерії та віруси. Всіх видатних спеціалістів-медиків того часу неможливо перерахувати – наприклад, фізіологія стала окремою наукою завдяки професору Йоханнесу Мюллеру, лондонські лікарі Річард Брайт та Томас Аддісон здійснили прорив у лікуванні хвороб нирок та надниркової залози, а Зигмунд Фрейд відкрив нову сторінку в психіатрії.

В XX та XXI століттях досягнення лікарів просто вражають уяву – наприклад, Кеннет Мацумура створив штучну печінку, лікар-трансплантолог Жан-Мішель Дюбернар пересадив частину обличчя жінці, яку понівечив своїми укусами собака. Але попри все новітнє обладнання й досконалі технології, робота лікаря не стала легшою – як і раніше, вона вимагає довготривалого навчання, постійної практики та підвищення кваліфікації, диктує напружений робочий графік і має високий рівень стресу. Тому залишаються в цій професії переважно люди, які крім фахових знань мають милосердя в душі та покликання допомагати недужим.

Ідея Міжнародного дня лікаря належала організації «Médecins Sans Frontières» («Лікарі без кордонів»), яку було створено 1971 року в Парижі групою з 13 лікарів, незадоволених діяльністю Червоного Хреста у Нігерії, де люди потерпали від війни та голоду. Засновники MSF вважали, що медична допомога людям, постраждалим від конфліктів, епідемій, стихійних лих або тим, що опинилися поза системою охорони здоров’я, не повинна обмежуватися національними кордонами. На момент заснування до організації приєдналися 300 волонтерів, в основному лікарі та медсестри.

На відміну від інших подібних об’єднань, які намагаються бути поза політикою, MSF висвітлює факти несправедливості та геноциду, навіть якщо це не подобається урядам країн, де працює місія. В 1999 році «Médecins Sans Frontières» отримала за свою роботу Нобелівську премію миру. Зараз організація продовжує рятувати здоров’я і життя людей в кризових ситуаціях, вона налічує понад 65 тисяч членів і представлена в 70 країнах світу.

В Україні більше звикли святкувати День медичного працівника, який щороку відзначається в червні. Та це не означає, що в перший понеділок жовтня наші лікарі не отримують привітань від пацієнтів, друзів, родичів та колег. Знати, що їхню працю цінують, для спеціалістів з медицини дуже важливо, тому це свято – гарна нагода подякувати їм за професіоналізм та чуйність.

В святковий день зазвичай дарують подарунки, то чому б не підготувати символічний презент для свого лікаря. Це можуть бути квіти, листівка, гарний блокнот або цікава книга. Мабуть, не варто дарувати алкоголь та шоколад – лікарі надто часто отримують такі подарунки від вдячних пацієнтів.

В Міжнародний день лікаря кожному з нас добре було б започаткувати ще одну традицію – почати піклуватися про своє здоров’я, вчасно проходити профілактичні огляди та вести здоровий спосіб життя. Без сумніву, така традиція порадує всіх лікарів без винятку.

Вільний час у цей день можна приділити перегляду фільму або серіалу про роботу лікарів, адже таких існує чимало, тому можна обрати за смаком – від «Доктора Хауса» до «Цілителя Адамса» та «Анатомії Грей».

Це свято передусім має на меті привернути увагу громадськості до ролі лікарів у суспільстві. Особливого значення робота лікарів набула останнім часом – в зв’язку з пандемією коронавірусу вона дуже напружена фізично й морально, медики часто жертвують власним життям, рятуючи хворих. Крім того, лікарі не тільки зцілюють тіла своїх пацієнтів, а й дають їм цінні поради, допомагають подолати невпевненість і страх в складних ситуаціях, пов’язаних зі здоров’ям.

В Міжнародний день лікаря вражаючі історії видатних лікарів публікуються в ЗМІ, медичні навчальні заклади запрошують на дні відкритих дверей всіх охочих, а надто майбутніх абітурієнтів. Адже молодим хлопцям та дівчатам, які планують обрати медицину своєю справою на все життя, надзвичайно важливо розуміти переваги й недоліки лікарської професії, щоб не стати в ній випадковою людиною.

Як і кожне професійне свято, ця подія також змушує задуматися над проблемами, з якими стикаються в своїй діяльності сучасні лікарі. Принаймні, в Україні їх чимало – це й відтік професійних кадрів за кордон в зв’язку з низькою заробітною платою, і недостатнє державне фінансування медицини. В цих непростих умовах ми маємо підтримувати своїх лікарів та шанувати їхню працю, і нехай Міжнародний день лікаря цьому посприяє.