Передпосівна обробка насіння: що варто знати…
082088765

Ще трохи і стартує весняна посівна 2023 року, тому уже зараз варто задуматися про захист посівів, в тому числі і про передпосівну обробку насіння.

Передпосівна обробка насіння – важлива складова технології вирощування усіх сільськогосподарських культур, яка сприяє збільшенню врожайності та підвищенню якості продукції рослинництва.

У більшості випадків добросовісні виробники реалізують уже оброблене протруйниками насіння. А якщо придбане насіння не протруєно, або ж будете використовувати власний посівний матеріал? Відповідь однозначна – його необхідно до висіву обробити протруйниками! Важливо, щоб захист був повним – і від хвороб, і від шкідників, тому раціонально одночасно провести протруювання фунгіцидними та інсектицидними препаратами. Адже хвороби, що переносяться насінням, накопичуються в грунті та здатні знищити майбутній урожай ще на початкових стадіях росту культури. Втрати врожаю від недостатнього протруювання насіннєвого матеріалу можуть становити 60%.

Обробка ж фунгіцидами та інсектицидами дозволяє зменшити потенційні втрати на 50-55%. Виділяють три типи протруйників: препарати для боротьби з інфекціями, для боротьби зі шкідниками і комбіновані. До складу препарату може  входити від однієї до двох-трьох і навіть чотирьох діючих речовин. Аграріям варто обирати препарати в залежності від своїх потреб та патогенів, з якими вони мають справу на полях. Також варто звернути увагу на ті препарати, які можуть проконтролювати хвороби і всередині насіння та ті, які знаходяться в грунті. Серед рекомендованих  до застосування останнім часом добрими характеристиками відзначаються протруйники на основі таких діючих речовин, як: карбендазим, флутріафол, тебуконазол, манкоцеб, тритіконазол, флудіоксоніл, іпконазол, диніконазол-М, імідаклоприд, беноміл, тебуконазол у поєднанні з імізолілом, тебуконазол у поєднанні з тіабендазолом та імазолілом, дифеконазол у поєднанні з ципроконазолом, тіабендазол у поєднанні з тебуконазолом, карбоксин з тирамом. Одночасно з протруюванням насіння рекомендовано обробляти мікроелементами і регуляторами росту рослин.

Що дає обробка насіння препаратами:

  • Знезаражує від інфекцій насіння та грунт навколо нього;
  • Підвищує стійкість рослин до стресів;
  • Захищає культуру від шкідників з моменту посіву до зміцнення рослини;
  • Забезпечує рівномірність сходів і задану густоту посіву;
  • Сприяє формуванню потужної і здорової кореневої системи;
  • Зменшує кількість інсектицидних та фунгіцидних обробок.

Протруювання, зберігання, перевезення та сівбу протруєним насінням слід проводити дотримуючись Державних санітарних правил «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів в народному господарстві» ДСанПІН 8.8.1.2.001-98, що в свою чергу забезпечить не тільки захист рослин від шкідливих організмів, а й охорону навколишнього середовища.

Державний фітосананітарний

інспектор ГУ Держпродспоживслужби

в Чернівецькій області

Ірина Мудра