Посівний календар 2022: оцінити та запланувати сівбу

Сільське господарство – ще та лотерея, ні в чому не можна бути впевненим. І починається все кожного сезону з посівної.

Коли краще сіяти ту чи іншу культуру, найперші посилання постійно радять відкрити місячний календар городника (в сенсі орієнтуватись на Місяць). Може з вирощуванням петрушки в горщику це й допомагає, але навряд сприятиме культивуванню тієї ж кукурудзи. Тому агрономи, плануючи свій посівний календар 2022 р, спираються в першу чергу на погодні умови, власний досвід та професійне чуття.

Для того, щоб посівна кампанія 2022 р готувалась належним чином, варто згадати минулорічну посівну. І розпочнемо з озимих. Їх сівбу аграрії більшості регіонів були вимушені відтермінувати. Так відбувалося минулого сезону – нестача, а часто і відсутність дощів змусили аграріїв виходити в поле пізніше. Сівбу озимого ріпаку завершували вже в другій декаді вересня. У той самий час пшеницю і ячмінь тільки де-не-де починали.

Зважаючи на те, що терміни сівби сільськогосподарських культур диктують перш за все погодні умови, аграрії відповідно кожного сезону намагаються підлаштувати роботи саме під них. Часто мова йде про дуже пізні або надто ранні терміни сівби. Посуха або приморозки можуть перекреслити те чи інше рішення. Більшість аграріїв звичайно притримується золотої середини, але й це не завжди кращий варіант. Потрібно тримати руку на пульсі, а техніку заведеною, щоб почати працювати в найбільш підходящий час. Бо інакше, в кращому випадку відбутися зрідженими сходами, а в гіршому – повністю пересівати.

У минулому сезоні весна була пізньою, якою буде наступна відомо тільки метеорологам (або й їм не відомо). За теперішніми прогнозами стійкі плюсові температури були вже в лютому і існує загроза раннього відновлення вегетації озимини.

Якщо тодішньою весною у більшості регіонів опадів на старті сезону не бракувало, яка ситуація буде в цьому році невідомо, але, судячи по тенденції, матимемо дефіцит вологи. У зв’язку з цим, аграрії все частіше схиляються до зменшення норм висіву і вибору менших груп стиглості для ярих культур. Тому варто навесні зберегти ці запаси вологи, провівши її закриття, слід також зменшити кількість обробітків та їх глибину. А при встановленні норми висіву обов’язково враховувати запаси вологи.

Строки сівби гороху, ярих пшениці та ріпаку

Господарства, які в своїй сівозміні мають горох, розпочинають весняну посівну кампанію саме з нього на початку березня. Все завдяки тому, що він є холодостійкою культурою і здатен витримувати до –10℃. До того ж горох дуже любить вологу і, сіючи в такі ранні терміни найбільший шанс «спіймати» її.

У кінці березня і на початку квітня аграрії стартують з сівбою ярої пшениці і ячменю. Зазвичай є максимум кілька тижнів, щоб провести ці роботи. Температура верхнього шару ґрунту під ранні зернові має становити +2, +3°C. Ефективне використання вологи рослинами в цей час сприяє швидкому їх росту та розвитку, активної конкуренції з бур’янами в майбутньому.

Посівний календар квітня відзначається також сівбою ярого ріпаку. Якщо насіння потрапляє в ґрунт протягом квітня місяця, потенціал майбутньої врожайності буде найбільшим. Сіють ріпак і в травні, але не пізніше другої декади, інакше, краще площі лишити для озимини.

Строки сівби соняшнику

 Наступним в гру вступає соняшник. А його зараз сіють багато. Тому встигнути посіяти за короткі терміни стає задачею №1. Насіння соняшника здатне проростати за температури ґрунту +3, +6 °C, на глибині загортання, але температури +8, +10, а то й +12 °C все-таки більш підходящі.

Друга декада квітня вважається оптимальною для роботи з цією культурою, але, ясна річ, залежно від регіону, дати відрізняються. Його сіють і протягом травня, якщо, звичайно ситуація з вологою благотворна.

Строки сівби кукурудзи.

Мінімальною температурою для проростання насіння кукурудзи є 8–10 °С, а мінімальною для появи сходів – 10-11 °C. Проводячи сівбу раніше, або пізніше, треба бути готовим до певних наслідків. За передчасної сівби насіння повільно проростатиме, сходи з’являтимуться з запізненням, вони будуть слабкими і гірше засвоюватимуть поживні речовини. Сівба з запізненням призводить до ураження насіння хворобами та шкідниками.

Строки сівби сої

Добре прогрітого ґрунту потребує і соя. На глибині загортання насіння середньодобова температура має становити 11-12°C. Посівний календар травня, а конкретно перша декада, є найбільш поширеними термінами сівби сої. Але, знову ж таки, в залежності від купи факторів, процес може розтягнутись майже на весь травень. За більш пізнього посіву не дозріють і ранньостиглі сорти. Погодні умови кожного року різні, тому відштовхуватись від конкретної дати не варто, важливо спостерігати за температурою ґрунту. А поки сподіваємось на достатню кількість зимової вологи, вчасну весну і щоб все йшло за планом посівного календаря 2022 р.

Державний фітоінспектор

ГУ Держпродспоживслужби

в Чернівецькій області

Ірина Мудра