Туберкульоз: ознаки, симптоми, лікування, профілактика
Туберкульоз

Туберкульоз – інфекційне захворювання, викликане мікобактерією, яку називають паличкою або бацилою Коха.

Туберкульоз поширюється від людини до людини через повітря. Переважно це відбувається, коли особи з активною (відкритою) формою хвороби кашляють, чхають чи спльовують слину, у результаті чого мікобактерії потрапляють у навколишнє середовище.

Збудник туберкульозу доволі стійкий: витримує висихання до декількох тижнів, нагрівання до 100° С протягом 5-7 хвилин. Руйнується паличка Коха під дією ультрафіолетового опромінення.

Найчастіше патологічний процес зосереджується у легенях. Також туберкульоз може уражати інші органи тіла – мозкові оболонки, нирки, печінку, кістки, шкіру тощо.

Що важливо знати, аби не пропустити небезпечну недугу, розповідає Чернівецький обласний центр контролю та профілактики хвороб.

Хто може інфікуватися?

Особи, що перебувають у постійному контакті з хворими на туберкульоз;

ВІЛ-інфіковані та хворі на СНІД;

Особи, котрі через неправильне харчування, погані умови життя або хронічні хвороби (цукровий діабет), мають ослаблений імунітет;

Особи, що страждають на алкоголізм, палять, вживають наркотики;

Літні люди, діти.

Спочатку хвороба протікає приховано, і людина часто не звертає уваги на тривале погане самопочуття або намагається лікувати «застуду» та «кашель» самостійно.

Основні симптоми захворювання:

-кашель понад 2 тижні;

-підвищена температура тіла понад 7 днів;

-утруднене дихання;

-біль у грудях;

-поганий апетит, постійна слабкість;

-безпричинна втрата ваги;

підвищена пітливість, особливо вночі;

-кровохаркання (наявність крові у мокротинні, що виділяється при кашлі).

Щеплення попереджає розвиток важких форм туберкульозу у дітей.

Вакцинація в Україні відповідно до чинного законодавства є обов’язковою і передбачена Національним Календарем щеплень. Проводять її у перший тиждень після народження дитини.

Для вакцинації проти туберкульозу в Україні використовується ВАКЦИНА БЦЖ, ЛІОФІЛІЗОВАНА/BCG VACCINE FREEZE-DRIED, яка закуплена за кошти Державного бюджету.