Успішна громада, чи, все ж таки, в черговий раз – пил людям в очі?

Про реформу децентралізації та успішний розвиток громад українська держава говорить вже не один рік. Одна з найбільших реформ українського уряду, яка поставила більше запитань ніж відповідей, все ж, дала можливість об’єднаним громадам спробувати себе у «вільному плаванні», розраховувати на власні сили і можливості, самостійно обирати найкращі та найефективніші шляхи розвитку. І є громади, які дійсно змогли знайти плюси у добровільному об’єднанні і стати успішними, а деякі такими стали тільки на папері.

Важливим аспектом у напрямку реалізації реформи державної влади є підтримка європейських партнерів, впровадження різноманітних партнерських програм Європейського Союзу та країн-членів. Найбільше можливостей, звичайно ж, у цих програмах передбачено саме для об’єднаних громад. Однією з таких гарних можливостей є міжнародна програма «U-LEAD з Європою», яка фінансується Європейським Союзом та його країнами-членами Данією, Естонією, Німеччиною, Польщею та Швецією. Її важливим компонентом  є покращення якості місцевих послуг для населення, створення ефективних Центрів надання адміністративних послуг (ЦНАПів) в Україні.

Долучилась до участі у Програмі і Сокирянська об’єднана територіальна громада. Оскільки реалізація програми відбувається на партнерських засадах, 12 березня 2020 року Сокирянською міською радою було укладено Угоду про партнерство. Згідно домовленостей – «U-LEAD з Європою» зобов’язувалась надати методичну та консультаційну підтримку в модернізації Центру надання адміністративних послуг  Сокирянської об’єднаної територіальної громади, провести навчання для фахівців центру,  а також забезпечити ЦНАП меблями, технікою, програмним забезпеченням – на загальну суму близько трьох мільйонів гривень. Поряд з цим, Сокирянська міська рада мала завдання виділити приміщення для майбутнього ЦНАПу та зробити його ремонт так, аби від відповідав вимогам відкритого простору – тобто був доступний для різних верств населення.

Як і передбачено партнерськими домовленостями, Сокирянська міська рада і приміщення винайшла, і кошти в сумі понад 180 тисяч гривень на ремонтні роботи з бюджету міста виділила. Однак… обумовленого Програмою ремонту приміщення зроблено так і не було. Хоча, основною умовою для того, аби в рамках реалізації Програми, були виділені кошти на придбання меблів, комп’ютерної техніки та програмного забезпечення, було завершення ремонту приміщення до 31 травня 2020 року.  І все б нічого, і керівники Сокирянської міської ради і надалі би розповідали всім і всюди про «успішність» керованої ними громади, якби не термінове звернення програмного директора  «U-LEAD з Європою» про те, що у разі, якщо до кінця листопада 2020 року Громада не розпочне ремонті роботи у приміщенні ЦНАП та не продемонструє спроможність завершити їх у прийняті терміни, Програма буде змушена припинити надання всіх видів підтримки громаді у зв’язку з тим, що не залишається достатньо часу до дати завершення Програми, яка передбачена до кінця квітня 2021 року.

То що ж виходить? Приміщення виділили, гроші направили, про все прозвітували, а насправді – взагалі нічого не зроблено? І грошей, як виявляється, тих трохи більше 180 тисяч, яких за підрахунками фахівців мало би вистачити на ремонт приміщення, теж уже немає? До речі, план приміщення із розташуванням робочих місць Програма розробила за власні кошти. Якось, в найменшій мірі, просто дивно, що на завершення робіт з реконструкції міні футбольного поля в місті Сокиряни гроші шаленими темпами перераховувались, хоча якість виконаних робіт і їх вартість викликають багато запитань, на придбання дорогих авто для потреб керівництва міської ради кошти також знайшлись, а от на облаштування приміщення для центру надання адміністративних послуг для жителів громади – з пандусами, вбиральнями та всіма зручностями і для осіб з інвалідністю, і для матерів з дітками, і для літніх людей, якихось 180 тисяч гривень керманичі міста не змогли знайти. А як же успішна громада і робота на благо людей?

Однак, з питанням «що ж все таки буде з Центром надання адміністративних послуг для жителів Сокирянської громади?» ми звернулись вже до новообраного голови Сокирянської об’єднаної територіальної громади – Василя Козака. За його словами, ситуація вкрай складна, оскільки всі встановлені терміни на проведення ремонтних робіт вже вичерпано, виділених міською радою минулого скликання коштів – немає, навіть тендеру на визначення підприємства, яке буде здійснювати ремонтні роботи не було проведено. Однак, Василь Васильович повідомив, що він особисто мав розмову з директором Програми, за результатами якої було досягнуто низки домовленостей.

«Розумієте, втрачено багато часу, а відповідно й можливостей. Ми зробили все від нас, в даній ситуації, залежне. Гарантувати нічого не можна, однак спробу ми зробили, тепер все залежить від позиції партнера», – зазначив Василь Козак.

Як нам стало відомо, сьогодні, 12 листопада Сокирянська міська рада, все ж таки, запланувала проведення сесії, де передбачається винести на порядок денний розгляд питання про чергове виділення коштів на завершення ремонту приміщення центру надання адміністративних послуг. Ну що ж, побачимо…