Як нереститься вирезуб ?
06_21

Вирезуб причорноморський – вид риб роду плітка родини коропових. Зустрічається у басейнах Чорного, Азовського і Мармурового морів: від річок Болгарії до західного Закавказзя. В Україні водиться у басейнах Дністра, Сіверського Дінця, зрідка в Азовському морі.

Вирезуб причорноморський занесений до Червоної книги України як вид I категорії (зникаючі). Вилов його повністю заборонений на території нашої держави.

Вирезуб віддає перевагу ділянкам річок зі швидкою течією, коловоротами, з чистою, навіть джерельною водою, багатою на кисень. Трапляється групами, іноді поодинці.

Статевої зрілості досягає у віці 4-5 років. Нереститись починає при температурі води до 10-11°С., за звичайних метеорологічних умов з другої половини квітня – травня, у випадку аномально теплого року – раніше. У період нересту луска міняє свій вигляд, стає дзеркально блискучою. На поверхні тіла та на голові з’являються конічні бородавки ніжно-молочного кольору, а боки тіла стають злегка червонуватими.

Вирезуб – напівпрохідна зграйна придонна риба. На кам’янистих перекатах самиці відкладають 90-270 тис. ікринок, які течією заносяться під камені, де ікра інкубується; через тиждень з неї викльовуються личинки. Ікра клейка, відкладається одноразово на швидкій течії.

Молодь даного виду риб живиться нижчими водоростями, планктоном і бентосом, дорослі ж споживають переважно молюсків та ракоподібних. Найінтенсивніше вирезуб живиться в теплу пору року, а протягом доби – вночі.