Здорове харчування: як визначити правильний розмір порцій їжі?

Збалансованість, різноманітність харчових продуктів, а також розмір порцій має значення для здорового харчування. Впродовж останніх років та десятиліть, харчова промисловість привчає людей до більших розмірів порцій, що продаються в готовому виді (гамбургери, чизбургери, шаурма, кебаби тощо). Переважно вони є висококалорійними, тому це часто може призвести до переїдання. Особливо від цього страждають діти, адже вони не вміють, як дорослі аналізувати та контролювати якість свого харчування.

Тарілка здорового харчування та рекомендації з її використання містять поняття порції. Аби було легше зорієнтуватися та зрозуміти, що таке порція, використайте кисть руки. Дана порада є корисною як для дорослих, так і для дітей. Звісно, дитяча порція повинна бути меншою, адже розмір руки в дитини теж менший.

Що таке порція та як її можна визначити без ваги:

-порція фруктів ‒ це 80 г фруктів, об’єм яких приблизно дорівнює 1 середньому яблуку, 2 маленьким фруктам (наприклад, 2 ківі) або жмені ягід;

-порція овочів ‒ це овочі розміром, як 1 морквина середньої величини, 2 жмені листового салату або нарізаної броколі (тобто приблизно 80-100 г);

-порція картоплі – це розмір стиснутого кулака цього овочу;

-порція твердого сиру – це розмір вказівного пальця;

-порція хліба ‒ це 1 скибочка;

-порція пасти (макаронних виробів) – це розмір жмені неварених виробів;

-порція м’яса або риби ‒ це шматок м’яса, що може поміститися на долоні;

-порція горіхів чи насіння – це 1 жменька;

-порція бобових – це розмір стиснутого кулака;

-порція сиру ‒ це сир розміром, як сірникова коробка;

-порція вершкового масла або олії – це розмір кінчика (фаланга) великого пальця;

-порція води ‒ це повна склянка або чашка.

Пам’ятайте, що, вік, розмір тіла і рівень фізичної активності впливають на щоденні енергетичні витрати людини. Таким чином, деякі люди можуть потребувати більших або менших частин порцій, ніж рекомендовано.